Age of Empires Online recenzja

Age of Empires Online to jedna z najciekawszych i najbardziej zaawansowanych darmowych gier strategicznych, dostępnych do pobrania. Zajmuje kilka dobrych gigabajtów i oferuje niespotykaną jakość w stosunku do konkurencji.

Kreskówkowe Age of Empires za darmo
Chyba nie ma gracza, który nie kojarzyłby klasycznej już serii strategii czasu rzeczywistego, Age of Empires. Wersja online to darmowa odsłona, mieszająca stary gameplay z różnymi nowymi rozwiązaniami znanymi ze strategii przeglądarkowych. Na początku gry, wybieramy jedną z oferowanych nam cywilizacji. Wraz z kolejnymi aktualizacjami ich liczba stale rośnie i jak na razie mamy dostępnych ich znaczną ilość, przy czym część jest dostępna jedynie za prawdziwe pieniądze. Po wyborze cywilizacji, przenosimy się do stolicy, która jest pewnego rodzaju bazą wypadową i w ten sposób Age of Empires Online, dzieli się w praktyce na 2 części. Z jednej strony zarządzamy stolicą, co przypomina gameplay oferowany przez gry społecznościowe lub strategiczne, z drugiej mamy możliwość wykonywania misji poza stolicą, które przypominają swoim charakterem gameplay znany z poprzednich części Age of Empires. Tutaj musimy wykazać się zarówno refleksem, zmysłem strategicznym i planować poszczególne ruchu – zabawa jest przednia! Kluczem do rozwoju są wieśniacy, którzy są podstawą naszej ekonomii – możemy ich wysłać zarówno po surowce, jak i do budowy całej infrastruktury naszej bazy. Podobnie jak w poprzednich częściach, mamy limit populacji, dlatego wieśniacy oraz jednostki wojskowe, muszą występować, w odpowiedniej dla danego poziomu rozwoju, liczbie. Po kilku udanych misjach, powinniśmy wyrobić się na tyle, że nie będzie z tym większych problemów.

Stolica – centrum imperium
Rozwijanie stolicy jest powolne, ale każdy z budynków dostarcza nam bonusy, przedmioty i ciekawe rzeczy, które przydają się podczas wykonywania misji. Zaczynami nie mając praktycznie nic, ale jak to bywa na początku, dość szybko rozbudujemy podstawy stolicy naszego przyszłego imperium. Misje poza stolicą możemy wykonywać wspólnie z innymi graczami i w ten sposób, razem możemy stanąć w szranki z przeciwnikami kontrolowanymi przez sztuczną inteligencję. Same misje, bywają dość powtarzalne – musimy najpierw rozwinąć nasze siedlisko, a potem albo pokonać komputer, albo zebrać określoną ilość surowców, albo wykonać coś w stylu uratowania dwójki dzieci rybaka, z rąk naszego przeciwnika. Zazwyczaj jednak są one bardzo do siebie podobne. Z każdą wykonaną misją zdobywamy surowce, punkty doświadczenia – niezbędne do rozwoju stolicy – oraz pieniądze.

Najmocniejszą stroną tej gry strategicznej jest bardzo solidna oprawa audiowizualna – ma to oczywiście swoją cenę w postaci wielkiego klienta gry (aktualnie 5 GB i stale rośnie). Kreskówkowa, charakterystyczna grafika, szczypta humoru, a wszystko przedstawione  z dużym przymrużeniem oka – co widać z resztą na zwiastunie. Age of Empires Online prezentuje się bardzo ładnie i zasługuje na garść pochwał!

Walutą premium są tzw Empire points, otwierające wszystkie drzwi – wystarczy zapłacić i tadam! Niestety sporym problemem są rozwiązania dotyczące balansu gry – płacący gracze mają tak potężne bonusy jeśli chodzi o PvP, że nie mamy w praktyce jakichkolwiek szans podczas starcia.

ocena_4_recenzja_gnt
Zalety
Oryginalny styl graficzny
Wysoka jakość
Age of Empires!
Elementy RPG
Wciąga

Wady
Płać – wygrywaj
Lagi

 

Werdykt
Age of Empires Online jest bardzo dobrze zrealizowaną grą, ale cierpi na poważny problem w postaci, zbyt daleko idących rozwiązań premium. Niestety, Microsoft nie ma specjalnej liści, oferując skrajne rozwiązania, które za bardzo wzmacniają płacących graczy. W grę gra się bardzo przyjemnie, ale jeśli nie płacimy, PvP jest praktycznie nie grywalne – wielka szkoda. Nie znaczy to jednak, że produkcja sama w sobie jest słaba i nie dostarcza tego, czego powinna – można się w nią świetnie bawić, pod warunkiem, ze przełkniemy wspomniane wady…

Age of Empires Online wymagania systemowe

OS – Win XP SP3/Vista/Ultimate/Windows 7
Procesor – Core 2 Duo 2 GHz
Karta grafiki – 128 MB GeForce GF 6600 lub lepszy
RAM – 1 GB (2.5 GB RAM – Vista/7)
Miejsce na dysku – 5 GB HDD


komentarze

Przeczytaj inne:
battleforge_1
BattleForge recenzja

BattleForge ma już kilka lat, ale jest jedną z nielicznych wysokiej jakości strategii do pobrania, łącząca strategię czasu rzeczywistego z...

Zamknij