Atlantica Online recenzja

Atlantica Online to z pozoru kolejna gra MMORPG, ale jednak wyróżniająca się turowym systemem walki, przywołującym na myśl serie Final Fantasy. Gra ma wiele oryginalnych rozwiązań i mimo upływu lat prezentuje się świetnie, a historycznie rzecz biorąc, była już wielokrotnie nagradzana na przestrzeni lat. Wcielamy się w potomka zaginionej cywilizacji Atlantydów…

Kolejny raz na ratunek światu!
Jak to zwykle bywa w darmowych grach MMORPG, rozpoczynamy naszą przygodę od stworzenia postaci. Spośród różnych oryginalnych opcji, tworzymy wyglądającego nieco jak bohater anime, herosa/heroinę. Od razu spada na nas potężna presja, bo oto wcielamy się w potomka cywilizacji Atlantydów, którzy sprawowali jakiś czas wcześniej kontrolę nad całym ówczesnym światem. Jak tego dokonali? Odkrywając i zawłaszczając dla siebie tajemniczy i potężny surowiec Oriharukon. Za jego pomocą, uzyskali dostęp do magii, a strzegąc by przypadkiem tajemnica nie wydała się na zewnątrz Atlantydy. W pogoni za źródłami tajemniczego surowca, posunęli się do zniszczenia czterech wielkich cywilizacji (Egiptu, Mezopotamii, Żółtej Rzeki oraz Doliny Indusu). Atlantydzi, mieli bardzo wesoły wpływ na świat, to na pewno, aż w pewnym momencie cała ich cywilizacja po prostu zniknęła bez śladu. Widać, igranie z magią ma swoje konsekwencje. I oto wkraczamy MY. Potomkowie mający uchronić świat przed takim samym losem jak naszych nieodpowiedzialnych przodków. Będziemy podróżować i odwiedzać tajemnicze miejsca, a w pogoni za tajemnicami Atlantydy, walczyć z legendarnymi istotami skażonymi przez działanie magii. Odkrywając poszczególne wątki fabuły, będziemy poznawać zróżnicowane zakątki świata: pradawny Egipt, starożytny Babilon, starożytną Grecja oraz Rzym, oraz wiele innych miejsc.

My i nasi najemnicy
Po stworzeniu postaci, wkraczamy do świata, ale musicie wiedzieć, że będziemy kontrolować więcej postaci podczas gry. Mówię o najemnikach, którzy posiadają zestaw rożnych umiejętności, oferując nam sporą dowolność w budowaniu strategii. Klucz w tym, by kombinować w ustawieniach i zestawieniu poszczególnych najemników. Możemy zebrać drużynę liczącą 8 najemników na raz, spośród 20 dostępnych w grze. Oczywiście każdy z nich, włącznie z naszą postacią, może awansować zdobywając punkty doświadczenia! Znakomity pomysł, jeszcze lepiej spełnia się w praktyce – możemy kombinować jak tylko chcemy zmieniając według naszego pomysłu taktykę.

Najciekawszą częścią gry z mojego punktu widzenia to walka. Tutaj pojawia się najważniejsza cześć oferująca strategiczny gameplay i wielką dawkę rozrywki. Od razu wzbudził ze mnie skojarzenia z Final Fantasy, a konkretnie z najlepiej mi znaną 7 odsłoną. Ale do rzeczy, gdy zaatakujemy potwora, gra przenosi nas na pole bitwy, na którym rozgrywana jest walka w systemie turowym. Biorąc pod uwagę, że naszych najemników może być aż 8 na raz, gra oferuje nawet więcej niż Final Fantasy. Starcia przypominają w miarę jak będziemy odblokowywać więcej bohaterów, bardziej starcia drużyna kontra drużyna. Dowodząc swoją drużyną, mamy dużą kontrolę nad bitwą i możemy naprawdę dużo wycisnąć z naszego małego gangu. Warto dodawać, że nie możemy pauzować gry podczas walki, podczas gdy mamy limit czasu, wynoszący 30 sekund na każdy nasz ruch.

PvP i Koloseum
Istotną i wciągającą częścią gry jest PvP, a więc wszystko to, co wiąże się z walkami między graczami. Możemy walczyć z innymi graczami w rzymskim Koloseum albo, w dość standardowych pojedynkach, jeden na jeden, choć biorąc pod uwagę system walki, nie są to standardowe starcia. W końcu walczy ze sobą drużyna kontra drużyna! Ciekawym dodatkiem są tzw. Wielkie Mistrzostwa, w których mogą zmierzyć się ze sobą gracze ze wszystkich serwerów! Jest to walka nie dla samej walki, szczególnie że toczy się gra o wielką nagrodę – 30 platynowych monet + 1 za każdego uczestnika do max 30. Wierzcie mi, to naprawdę duuuużo…

Poza tym możemy się socjalizować poprzez stworzenie, albo dołączenie do gildii, co upraszcza tworzenie przedmiotów, otwiera dostęp do unikatowych z nich oraz oferuje także ekskluzywne instancje. Jak wiadomo socjalizowanie się popłaca, dlatego zachęcam do aktywności. Oczywiście trudno wyobrazić sobie także grę online bez tego, prawda?

Grafika
Dźwięk
Grywalność
Mikropłatności

ocena_4_recenzja_gnt
Zalety
Unikatowe połączenie gry strategicznej i MMORPG
Rewelacyjna walka
Stara, ale jara
Wielki klient gry!

Wady
Wielki klient gry…
Miejscami zbyt prosta

 

Werdykt
Atlantica Online jest bardziej grą MMORPG niż strategią, ale postanowiłem o niej napisać ze względu, bo od początku gra mnie najzwyczajniej zauroczyła. Świetny turowy system walki, wielki i zróżnicowany świat oraz spora dawka PvP stanowią o sile tej produkcji MMO. Brakowało mi  udanego krosu pomiędzy MMORPG i strategią, a Atlantica Online wypełnia znakomicie tą lukę. Wady? Właściwie trudno powiedzieć, ale miejscami na pewno jest zbyt prosta i może przestraszyć obszernością klienta gry.

 

Wasza ocena
[Głosów:0    Średnia:0/5]

 

Atlantica Online recenzja dnia 3 sierpnia 2012 rated 4.0 of 5

komentarze

Przeczytaj inne:
happy_tale_3
Wesoła Osada recenzja

Happy Tale, czyli Wesoła Osada to popularna gra strategiczno-społecznościowa, która stała się popularna w Polsce szczególnie za sprawą serwisu Nasza...

Zamknij