BattleForge recenzja

BattleForge ma już kilka lat, ale jest jedną z nielicznych wysokiej jakości strategii do pobrania, łącząca strategię czasu rzeczywistego z elementami gry karcianej. Gra zasługuje na o wiele większą popularność niż aktualnie posiada – ma świetną grafikę i wkręcający gameplay.

Połączenie karcianki i RTS’a
Najpierw powinniśmy zacząć samouczek wyjaśniający nam podstawy gry oraz prezentujący, z czym tak naprawdę mamy do czynienia w wypadku BattleForge. Gra prezentuje się bardzo dobrze, jest solidnie zrealizowana, przy dopieszczonej grafice i kwestiami mówionymi. Wprowadzają nas one skutecznie w klimat tej darmowej gry strategicznej. Warto uważnie przejść samouczek, ponieważ przyzywanie jednostek oraz szczegóły związane z przechwytywaniem Studni Mocy (Power Wells) oraz Monumentów (Monuments) lepiej poznać na samym początku. Na końcu samouczka, czeka na nas Boss. Przy pierwszym kontakcie z grą, gameplay skojarzył mi się z Warhammerem 40K: Dawn of War, ze względu na sposób przyzywania jednostek na pole bitwy oraz przyzywanie budynków (tego akurat w WAR 40 nie było).

Elementy gier karcianych, pojawiają się na każdym kroku, ponieważ każda jednostka i budynek, jest kartą, którą używamy podczas gry. W ten sposób, przez każdym ze scenariuszy czy potyczek z innymi graczami, możemy zbudować własny unikalny dek kart. Tutaj kłaniają się mikropłatności, ponieważ jak inne darmowe gry strategiczne, gra posiada płatne dodatki. W wypadku BattleForge są to paczki z kartami. Na szczęście, otrzymujemy podstawowe 2 deki za darmo, więc możemy spokojnie pograć bez płacenia.

Bez płacenia, bywa ciężko
Co czeka nas na nas w grze? Jest tego całkiem sporo. Samouczek, kampania (możemy grać w trybie kooperacji z innym graczem) oraz pojedynki PvP – 1 na 1 lub 2 na 2. Scenariusze w kampanii, skupiają się generalnie na przyzwaniu jednostek, przejęcie Studni mocy, przyzwanie potężniejszych jednostek oraz ostateczne pobicie wroga. Grając w kampanie, czeka nas to raz za razem. Z kolei PvP jest bardzo interesującą częścią gry, ale niestety grając bez płacenia, będzie ciężko. Niestety darmowe gry są często określane pay-to-win, czyli płać i wygrywaj i nie inaczej jest w wypadku BattleForge.

W grze jest ponad 200 kart, podzielonych na 3 kategorie – budynki, czary oraz jednostki. Jednostki to oczywiście nasi żołnierze, posiadający specjalne umiejętności oraz unikalną charakterystykę. Budynki obejmują różne wieżyczki obronne oraz inne konstrukcje wspierające nasze wojska. Czary, jak to czary, są ofensywne oraz defensywne, wymagają nieco wprawy, ale stanowią bardzo ważny składnik sukcesu.

Płatne dodatki kosztują swoje, ale możemy ulepszać nasze karty i mieć nieco wyższe szanse walcząc z innymi graczami. Jak wiadomo, Ci płacący nie są słabi i skopią nam siedzenie nie raz, a tak mamy z nimi nieco większe szanse.

Plusy
Grafika
Kwestie mówione
Udane połączenie RTS’a i karcianki
Ogólna jakość

Minusy
Kosztowna, jeśli chcemy mieć szanse w PvP
Mało popularna, a szkoda

 

Werdykt
Przede wszystkim gra jest strategią czasu rzeczywistego, co pisałem na samym wstępie oraz grą z użyciem kart. Połączenie dwóch gatunków jest oryginalne i nieźle zrealizowane, a sama gra dostarcza dużo emocji, szczególnie jeśli przyjdzie nam do głowy walczyć przeciwko innym graczom online. Za BattleForge stoi EA oraz Phenonmic studio i muszę przyznać, że wykonali kawał naprawdę niezłej roboty. Gra waży swoje – całość zajmuje ponad 10 GB na dysku twardym.

BattleForge wymagania systemowe

Wymagania minimalne
SO – Windows XP/Vista
Karta graficzna – NVidia seria GeForce 6000/ATI Radeon 9500
CPU – 1.8GHz AMD64 lub Intel Core
RAM – 512 MB
HDD – 12 GB wolnego miejsca na dysku

Wymagania rekomendowane
SO – Windows Vista/XP
Karta graficzna – GeForce 7000 lub lepsza
CPU – Pentium 4 2.4 GHz albo szybszy
RAM – 1024 MB lub więcej
HDD – 12 GB wolnego miejsca na dysku


komentarze

Przeczytaj inne:
atlantica_online_2
Atlantica Online recenzja

Atlantica Online to z pozoru kolejna gra MMORPG, ale jednak wyróżniająca się turowym systemem walki, przywołującym na myśl serie Final...

Zamknij