Dofus recenzja

Dofus w bardzo udany sposób łączy strategię i MMORPG, oferując przy tym świetną kolorową grafikę czy oryginalny system walki. Gra wymaga niewielkiego klienta do pobrania za darmo.

dofus_1

Rejestracja wymaga wypełnienia kilku pól więcej niż przy okazji innych gier za darmo, ale to chyba najgorsze, co czeka nas na początku przygody z Dofus. Pierwszym krokiem w grze jest utworzenie, reprezentującego nasz w grze bohatera. Do wyboru mamy mnóstwo różnych klas i opcji związanych z wyglądem naszego avatara. Oczywiście trudno, by gra przebijała pod tym względem współczesne gry MMORPG, ale z pewnością, jak na grę 2D i tak robi wrażenie. Nie wszystkie są dostępne bezpłatnie, bo wkradają się już teraz mikropłatności. Dofus opiera się na eksploracji świata gry i interakcji z innymi graczami; wydaje się, jakby została do obu tych celów w równym stopniu. Podczas rozgrywki wykonujemy przeróżne misje i stopniowo odkrywamy świat gry, walcząc z potworami, zdobywając przedmioty i ulepszając naszą postać. Jak w grach MMORPG zbieramy punkty doświadczenia, a po postać staje się coraz mocniejsza, wraz z każdym osiąganym poziomem. Nie jest to jednak typowa gra MMORPG. Istnieje wiele możliwości interakcji z innymi graczami, a że jest także możliwość zakupienia własnego domu, tym lepiej dla graczy szukających czegoś w stylu sandbox. Dotyczy to także systemu tworzenia przedmiotów, który został zaprojektowany tak, by dostarczyć graczom przede wszystkim relaksu i dobrej zabawy.

dofus_2

Z punktu widzenia gier strategicznych, najciekawiej wygląda system walki, który opiera się na turach. Nasza postać posiada pewną ilość punktów akcji na turę, którą kupuje czynności podczas walki. Postać porusza się po kafelkowym polu bitwy i tłucze przeciwników rożnymi umiejętnościami oraz czarami. A wierzcie mi, jest kogo okładać i przerabiać na punkty doświadczenia! W grze znajdziemy całe mnóstwo rożnych przeciwników, przypominających stylem te znane z NosTale albo niektórych części Final Fantasy. Konkrety? Wielkie paskudne muchy, owce (w tym czarne), kwiatki z wielkimi oczami – potwory bardziej wzbudzają śmiech niż jakąkolwiek powagę.

dofus_3

Dofus został zrealizowany o styl graficzny nawiązujący do mangi i anime. W związku z tym, nie koniecznie wszystkim przypadnie gra do gustu, ale nie można odmówić Dofus jakości. Jest jedną z lepiej wyglądających gier 2D, jakie są dostępne w modelu darmowym. Gra jest bardzo kolorowa, a postacie i tło zostały – prawdopodobnie – ręcznie narysowane i dlatego, budzi tak przyjemne wrażenie.

Na koniec zostawiłem niezbyt przyjemne sprawy, mianowicie, nieprzyjemne mikropłatności. Niestety, jeśli decydujemy się grać za darmo, gra jest w bardzo ograniczonej wersji i oferuje niewielką część tego, co możemy mieć przy wykupie konta premium. Ile ta przyjemność kosztuje? W granicach 20 zł. Wielka szkoda, chociaż, trudno spodziewać się inaczej – na przykład taki RuneScape, także jest bardzo mocno ograniczony w wersji za darmo.

Grafika
Dźwięk
Grywalność
Mikropłatności

ocena_4_recenzja_gnt

Zalety
Kolorowa grafika
Przyjemny system walki
Rozwiązania typu Sandbox

Wady
Mikropłatności

 

Werdykt
Praktycznie jedyny problem z Dofus, choć poważny, to mikropłatności i związane z nimi ograniczenia. Grając za darmo, dostajemy dostęp do małej części tego, co schowane jest przed nami, jeśli nie kupimy konta premium (ok. 20 zł). Poza tym, Dofus to przyjemna i oryginalna produkcja Free to Play, która od wielu lat święci triumfy na całym świecie. Jeśli szukacie ciekawego MMO z strategicznymi rozwiązaniami, spróbujcie Dofus.

 

Wasza ocena
[Głosów:0    Średnia:0/5]

 

Dofus recenzja dnia 15 stycznia 2014 rated 4.0 of 5

komentarze

Przeczytaj inne:
tribal_wars_2_1
Tribal Wars 2 recenzja

Tribal Wars 2 to kolejna część strategicznej gry online Free to Play, Plemiona. Gra jest dostępna po polsku i możemy...

Zamknij