Dota 2 recenzja

Wszystko zaczęło się od prostej mapki z Warcrafta III – teraz gatunek gier Dota to wielomilionowe rzesze graczy. Najnowsze dziecko Valve to strategia kompletna i znakomita, nie mam, co do tego żadnych wątpliwości.

dota_2_1

Oryginalna Dota (Defense of the Ancients), była mapą stworzoną dla Warcrafta III, która praktycznie z miejsca stała się hitem i najpopularniejszą ze wszystkich stworzonych przez graczy. Ekstremalnie wciągające połączenie strategii i gry RPG mogliśmy podziwiać przy okazji League of Legends lub Heroes of Newerth, a nawet gier stworzonych na platformy mobilne, np. Heroes of Order and Chaos. Firma Valva, zaraz po rozwiązaniu problemów z prawami dotyczącymi nazwy DotA, wydała Dota 2. Co ciekawe, gra powstała we współpracy z „Icefrog”, który jest twórcą wspomnianej mapy do W3. Dota istnieje także pod nazwą, MOBA (skrót od Multiplayer Online Battle Arena), czyli wieloosobowej areny bitewnej online (czy coś w tym stylu). Dla przypomnienia, w grach tego typu, ścierają się ze sobą dwie drużyny, próbujące zniszczyć bazę przeciwnika. Wszystkie sprawy organizacyjne, załatwiamy w lobby, gdzie tworzymy drużynę, wybieramy bohatera i ustalamy wszelkie szczegóły, a właściwa gra, toczy się w ekscytujących meczach. Każda z drużyn ma od 3 do 5 graczy, kontrolujących własne awatary, a komputer odpowiada za jednostki (Creepsy) każdej ze strony. Jednostki nacierają na przeciwne bazy, dochodzą do tego gracze, wieżyczki i jatka trwa w najlepsze!

dota_2_2

Elementy RPG dotyczą awatarów graczy, którzy rozwijają się w miarę trwania walki – otrzymują punkty doświadczenia i złoto, za które mogą kupić przedmioty. Cały progres, czyli punkty doświadczenia i złoto, obowiązuje na czas tylko jednego meczu, o czym warto pamiętać. Mecze wymagają dokładnej znajomości postaci, którą gramy i jak najwięcej wiedzy na temat wszystkich bohaterów. Od razu staje się wtedy jasne, jakie posiadamy mocne i słabe strony – analogicznie dotyczy to naszej drużyny i drużyny przeciwnika. Spośród dziesiątków bohaterów, możemy wybrać miedzy innymi takich, którzy specjalizują się w ochronie i wpływaniu na sojuszników i creepsy, takich specjalizujących się w leczeniu, strzelaniu, walce wręcz czy w magii.

dota_2_3

Każdym z bohaterów, gra się zupełnie inaczej, przez co możemy bardzo różnie podchodzić do samej rozgrywki. Raz będziemy w pierwszej linii forsować umocnienia przeciwnika, innym razem będziemy trzymali się z tyłu, atakując z dystansu za pomocą magii lub broni strzeleckiej. Od przybytku głowa nie boli? Może jednak boli, patrząc ilu jest dostępnych herosów, bo jest ich naprawdę bardzo dużo. Dota 2 wygląda po prostu genialnie. Pod każdym możliwym względem prezentuje się fantastycznie! Płynność animacji, wygląd bohaterów, detale map, optymalizacja silnika – wielkie brawa. Na osobną uwagę, zasługuje także dźwięk i doskonale dobrane głosy postaci – warto posłuchać Earthshakera, czy Ogra Magi. Melodia dla moich uszu! Firma Valve jest znana ze swojego restrykcyjnego podejścia do gier, co widać na przykładzie ciągłego usprawniania swojej darmowej strategii. DotA 2 jest bardzo regularnie łatana i usprawniana – od wielu, wielu miesięcy. Co czwartek, twórcy wgrywają nową łatkę, modyfikując bohaterów i eliminując niedociągnięcia.

Grafika
Dźwięk
Grywalność
Mikropłatności

ocena_5_recenzja_gnt
Zalety
Niesamowita grafika
Ilość bohaterów
Rozgrywka
Dźwięk
Ogólna jakość

Wady
Wymaga platformy Steam

 

Werdykt
Bezwzględnie mamy do czynienia z czołówką darmowych strategii online – Dota 2 miażdży i masakruje wszelką konkurencję i jedyne, przed czym ostrzegam, to przed uzależnieniem. Fantastyczna grafika, wielu bohaterów do wyboru, odgłosy postaci i dźwięk oraz sama rozgrywka, to tylko część zalety tej rewelacyjnej strategii do pobrania. By zagrać, musicie pobrać platformę Steam i zarezerwować sobie ok 7 GB na twardym dysku. Warto zagrać!

 

Wasza ocena
[Głosów:0    Średnia:0/5]

 

Dota 2 recenzja dnia 28 sierpnia 2013 rated 5.0 of 5

komentarze

Przeczytaj inne:
battleforge_1
BattleForge recenzja

BattleForge ma już kilka lat, ale jest jedną z nielicznych wysokiej jakości strategii do pobrania, łącząca strategię czasu rzeczywistego z...

Zamknij