Emporea Realms of War & Magic recenzja

Emporea Realms of War & Magic to niedawno wydana darmowa gra strategiczna stworzona dla posiadaczy Facebooka. Świat Emporii czeka na wszystkich śmiałków, a do wyboru mamy takie rasy, jak Krasnoludy, Orków, Nieumarłych i Elfy.

emporea_realms_war_magic_1

Dawno temu Emporia była imperium słynącym ze swoich bogactw, magii i potężnych armii. Tak było niegdyś, bo bezlitośni obserwatorzy, stworzenia przez wiele stuleci neutralne, nagle zmieniły zdanie i rozwaliły wszystko w pył. Mało, kto przeżył ów kataklizm, jedynie kilku szczęściarzy. I tutaj przystępujemy do gry i wybór jednej z czterech dostępnych ras – Krasnoludy, Elfowie, Orkowie, Nieumarli. Po wybraniu imienia, standardowo wkraczamy do świata gry – niemal goła Elfka, będzie naszym doradcom, dzięki czemu będzie nam po pierwsze przyjemniej, a po drugie poznamy tajniki rozgrywki. Standardowo rozpoczynamy od konstrukcji budynków dostarczających surowce – złoto, drewno, kamień oraz żelazo. Walutą premium, dzięki której możemy w szybki i łatwy sposób osiągnąć większą siłę są gemy – oczywiście wiąże się to z wydawaniem prawdziwych pieniędzy. W miarę przechodzenia przez samouczek, nasze małe imperium stopniowo się rozrasta – dodatkowo możemy ulepszać już skonstruowane budynki. Twórcy, co zasługuje na pochwałę, nie będą nas męczyli budową jednego budynku na raz – działa kolejkowanie, dlatego możemy konstruować kilka budynków jednocześnie. Poznajemy także szczegóły dotyczące naszego bohatera, którego możemy wyposażać podobnie, jak to ma miejsce w wypadku gier MMORPG.

Co ciekawe, możemy wybierać pomiędzy kilkoma specjalnościami. Przykładowo, wybierając krasnoluda, możemy go rozwijać, jako wojownika, czarodzieja i budowniczego. Nasz bohater może wpływać zarówno na jednostki, jak i wydobycie surowców czy czas trwania czarów. Tak, w grze pojawia się także magia, która gwarantuje potężne czasowe bonusy do wydobycia surowców, siły armii czy innych cech.

emporea_realms_war_magic_2

Jeśli spodziewacie się rozbudowanych bitew, wojen toczonych z oparciu o wasze zdolności dowódcze, muszę was niestety rozczarować – bitwy zostały sprowadzone w zasadzie do krótkiego epizodu. Sprowadzają się do wybrania armii, wysłania jej i czekania na raport z wyprawy. Szkoda, bo spodziewałem się czegoś taktycznego, czegoś co mogłoby stanowić punkt odniesienia do innych produkcji. Niestety na Facebooku możemy znaleźć chyba tylko jedną strategię z rozbudowaną tą częścią gry – King’s Bounty: Legions. Emporea trochę skojarzyła mi się z klimatami a’la Warhammer, szczególni, kiedy spotkałem jednostkę zwaną Żyrokopter. To bardzo znany z Warhammer Fantasy Battle helikopter stworzony przez krasnoludy i jedna z ciekawszych jednostek w ich arsenale.

Co do grafiki, bo dźwięku, jakimś dziwnym trafem twórcy nie zdecydowali się dodać, Emporea sprawia bardzo dobre wrażenie. Zarówno kolory, projekt menu, jednostki, jak i wszystkie szczegóły są dopracowane i nadają grze klimatu. Pod tym względem Emporea jest chyba jedną z najlepiej prezentujących się darmowych strategii na Facebooku.

emporea_realms_war_magic_2

Grafika
Dźwięk
Grywalność
Mikropłatności

ocena_4_recenzja_gnt

Zalety
Ogólna jakość
Kilka ciekawych pomysłów
Lekki klimat Warhammera
W całości po polsku

Wady
W zasadzie nic odkrywczego
Mało rozbudowane bitwy

 

Werdykt
Emporea Realms of War & Magic powinna trafić w gusty graczy szukających strategii w klimatach fantasy. Gra jest bardzo przystępna, bardzo solidnie wykonana, ma klimat i to coś, czego często szukamy w grach. Chociaż może nie odkrywa niczego w swoim gatunku i rozczarowuje, jeśli chodzi o bitwy, ma wystarczająco dużo do zaoferowania, by w nią pograć i to nie jeden wieczór.

 

Wasza ocena
[Głosów:0    Średnia:0/5]

 

Emporea Realms of War & Magic recenzja dnia 4 listopada 2013 rated 4.0 of 5

komentarze

Przeczytaj inne:
rising_cities_3
Rising Cities recenzja

Rising Cities to kolejna produkcja od Bigpointa, tym razem oferująca nam możliwość wybudowania od podstaw wielkiego miasta! Początki są nieco...

Zamknij