Grepolis recenzja

Grepolis to darmowa gra strategiczna, wrzucająca nas do świata mitów, greckich herosów i antycznych czasów – tak czeka nas podróż do antycznej Grecji. Zarządzanie antycznym miastem to spore wyzwanie, a szczególnie, gdy o sile naszej armii stanowić będą mitologiczne jednostki.

grepolis_3

Pierwsze, co musimy zrobić – dość częsta czynność – to wybór serwera, sugeruje więc wybrać serwer przyspieszający nieco rozgrywkę. Następny krok to wejście do świata gry i szereg zadań, oferowanych przez samouczek. Po wykonaniu ich wszystkich, mechanika oraz różne opcje oferowane przez grę, powinniśmy znać bez problemu. Nasze miasto to dosłownie kilka budynków, dlatego czeka nas sporo pracy, by zrobić niego swoje małe imperium – czeka na nas ok 20 różnych budynków, poza niezbędnymi konstrukcjami do wydobyciu surowców. Mamy 7 dni na rozkręcenie miasta na tyle, by móc przygotować się na to, co czeka nas po skończeniu tego okresu ochronnego. Po tym czasie, każdy gracz będzie mógł nas zaatakować – inne darmowe gry strategiczne, oferują od 7 do 14 dni. Mechanika gry nie jest bardzo złożona, dlatego stosunkowo szybko, będziemy wiedzieli, co w trawie piszczy – szczególnie po samouczku. Oprócz rozwijania ekonomii, czeka nas także, rozwijanie technologii oraz armii.

grepolis_1

Podstawowymi surowcami, niezbędnymi dla naszego rozwoju są drewno, kamienie oraz srebro. Bez nich nasz rozwój jest praktycznie nie możliwy. Dodatkowo istnieje jeszcze złoto, ale jest to waluta premium, którą można kupić tylko przy użyciu prawdziwych pieniędzy. Jednostki dostępne w grze, dzielą się zasadniczo na 3 kategorie; statki, jednostki lądowe oraz mitologiczne. Budowa naszej armii – czyli coś, czym powinniśmy się dość szybko zająć, by uniknąć bęcków od innych – to ciekawe zajęcie, szczególnie, że możemy rekrutować mitologiczne stworzenia. Możemy rekrutować między innymi, potężne Minotaury, Cyklopy, Meduzy, Mantykory czy Cerbery. Każda z nich jest na prawdę bardzo potężna, a moment, kiedy możemy je w końcu kupić jest szczególnie przyjemny. Warto dodać, że mamy możliwość wybrania jednego z czterech bóstwo opiekujących się naszym miastem – Herę, Atenę, Posejdona lub Zeusa. Wybór bóstwa, odbywa się indywidualnie dla każdego miasta i odblokowuje nam 2 mitologiczne jednostki z 8 dostępnych w grze. Każde miasto możemy poświęcić innemu bóstwu i w ten sposób rekrutować wszystkie z nich.

grepolis_2

Świat tej darmowej gry strategicznej został podzielony, nie na jeden wielki kontynent, ale na tysiące mniejszych wysp mogących pomieścić do 20 graczy. Zazwyczaj zaczynamy grę, nieopodal kontrolowanych przez komputer miastach. Są one dobrym miejscem do nabijania swoich kieszeni złotem, ku chwale naszego miasta. Z drugiej strony, robienie tego za często, może się nie do końca opłacać, ponieważ obrońcy miasta mogą się nieco wzmocnić, a gracze na wyspie, mogą zrobić się nieco bardziej nerwowi.

Ważną częścią gry pozostają badania, będące istotnym elementem rozwoju naszego antycznego imperium. Rozwijamy nowe technologie w Akademii – ona jest sercem naszego rozwoju technologicznego – za pomocą specjalnych punktów, otrzymywanych przez nas przez ulepszanie budynków. Co warto zauważyć, nie wszystkie z technologii jesteśmy w stanie rozwinąć w danym mieście – musimy się zdecydować, które miasto specjalizować, w jakim konkretnie kierunku. W ten sposób możemy podzielić miasta, by jedno specjalizowało np. w produkcji jednostek naziemnych, a inne w produkcji okrętów.

Zapewne część z was skojarzy Grepolis z Ikariam, który podobnie przenosi nas do czasów, kiedy Grecja była w rozkwicie. Warto zaznaczyć, już na wstępie, że Grepolis różni się przede wszystkim wizualnie – grafika jest o wiele bardziej realistyczna, a sama gra sprawia o wiele poważniejsze wrażenie.

Grafika
Dźwięk
Grywalność
Mikropłatności

ocena_4_recenzja_gnt
Plusy
Gra jest dostępna po polsku!
Mitologiczne jednostki wymiatają!
Duży wybór jednostek
Spora społeczność graczy

Minusy
Powolna
Mało innowacyjna

 

Werdykt
Z przyjemną rozgrywką, pokaźną liczbą jednostek oraz świetnymi jednostkami mitologicznymi Grepolis to mocna i popularna pozycja na rynku darmowych gier strategicznych. Ma to swoje przełożenie na ilość graczy, których jest bardzo dużo, a sama strategia jest dostępna w języku polskim. Schemat stwórz miasto – rozwiń armie – wstąp do sojuszu – walcz, może się wydawać już nieco ograny, choć i tak gra jest bardzo solidnie zrealizowana, a ostatnio twórcy zaprojektowali nawet aplikację natywną do pobrania na telefon. Możemy za jej pomocą zarządzać naszym małym antycznym imperium jest dostępna na Androida oraz iOS.

Zastanawiasz się czy wybrać Ikariam czy może Grepolis? Obie są trochę podobne, ale z tą różnicą, że Grepolis posiada bardziej realistyczną grafikę i „poważniejsze” podejście do tematu.

 

Wasza ocena
[Głosów:0    Średnia:0/5]

 

Grepolis recenzja dnia 2 września 2012 rated 4.0 of 5

komentarze

Przeczytaj inne:
war_commander_1
War Commander recenzja

War Commander to strategia online dostępna na Facebooku od kilku dobrych lat i zarazem jedna z tych gier społecznościowych, w...

Zamknij