Heroes of Newerth recenzja

Heroes of Newerth to kolejna popularna MOBA (Multiplayer Online Battle Arena), stworzona na fali popularności gier typu DotA (Defense of the Ancients) zapoczątkowanych przez jedną z map w Warcraft III. Do pobrania za darmo!

heroes_newerth_1

Graliśmy już w niezrównaną League of Legends, która jest aktualnie królem MOBA, w mającą wysokie aspiracje Dota 2 oraz w inne skromniejsze i nieco mniej popularne gry MOBA na urządzeniach mobilnych – Heroes of Order & Chaos, Solstice Arena. Idea gry pozostaje praktycznie bez zmian – będziemy walczyć z inną drużyną na przestronnej mapie, a wygrywa ten, który zniszczy bazę przeciwnika. Mechanika DotA wymaga od graczy mnóstwa uwagi, bo musimy stworzyć z innymi graczami skuteczną i zgraną drużynę, w której każdy dobrze wie, co ma robić. Nie jest to bo najlepsi spędzają na treningu kilka godzin dziennie od miesięcy, dlatego z weteranami bardzo ciężko rywalizować, jeśli spędziliśmy w grze kilkanaście minut. Rozgrywka wyzwala niesamowite emocje i po kilku meczach, można poczuć niesamowitą satysfakcje z udanej walki, nawet, jeśli ostatecznie przegraliśmy.

Po rejestracji wchodzimy do gry i możemy powoli zapoznawać się z interfejsem. Opcji jest bardzo dużo, a zaczniemy od najprostszych form rozgrywki, która jest specjalnie oznaczona dla nowych graczy. Jeśli gracie po raz pierwszy, powinniście wiedzieć, że będziemy grać z 4 innymi graczami, przeciwko piątce graczy przeciwnika. Komputer będzie cały czas generował dodatkowe jednostki dla obu stron, które będą towarzyszyć obu drużynom. Podstawowym celem, jak już pisałem wcześniej, jest zniszczenie bazy przeciwnika, ale po drodze czeka nas zrównanie z ziemią wieżyczek.

heroes_newerth_3

Co do bohaterów, możemy wybierać spośród ponad 80 zróżnicowanych herosów, a część z nich jest dostępna za prawdziwe pieniądze. Każdy z nich posiada jeden dominujący współczynnik – Siła, Zręczność, Inteligencja – który decyduje o jego specjalizacji. Generalnie archetypy są bardzo zbliżone do tego, co widzieliśmy przy okazji gier MMORPG – postacie leczące/wspierające, zadające obrażenia i skupiające uwagę na sobie. Oczywiście są także postacie pośrednie, bardziej wyważone, albo skrajnie pasujące do tej klasyfikacji. Każdy z tych typów postaci przydaje się do innych faz rozgrywki, które są w zasadzie 3 – początkowa, średnia i końcowa. Bohaterowie są coraz mocniejsi wraz z upływem gry, za sprawą otrzymanych punktów doświadczenia i złota za które można kupować magiczne przedmioty.

heroes_newerth_2

Na pewno, gry typu DotA nie są dla wszystkich. Jeśli doświadczeni gracze z przeciwnej drużyny, zwęszą mniej doświadczonych z przeciwnej, bez wątpienia wykorzystają tą wiedzę. Heroes of Newerth to gra równie wymagająca, co taki League of Legends, choć spotkałem się z opiniami, że jest raczej dużo prostsza niż jej arcypopularny rywal. Jak jest naprawdę? Myślę, że warto spróbować obu gier, choć muszę subiektywnie przyznać, że Heroes of Newerth spodobał mi się ze względu na przyjemniejszą społeczność graczy. Podczas gry spotkałem się z postawą o wiele lepszą niż w LoLu – gracze pomagali mi na różne sposoby i doradzali podczas gry z mikrofonem.

Grafika
Dźwięk
Grywalność
Mikropłatności

ocena_4_recenzja_gnt

Zalety
Zróżnicowani bohaterowie
Wciągająca rozgrywka
Pomocne community
Solidne wykonanie

Wady
Nie dla każdego
League of Legends i tak jest królem

 

Werdykt
Jeśli szukacie wyzwania i czegoś w klimatach totalnego PvP w stylu League of Legends i DotA 2, powinniście zobaczyć Heroes of Newerth. Gra jest bardzo ciekawą alternatywą, wobec zalewu darmowych strategii przeglądarkowych, które zazwyczaj niewiele wprowadzają do gatunku. Klient gry wymaga mniej więcej 2GB, a sama gra ma raczej mniejsze wymagania niż wspomniany LoL.

Heroes of Newerth wymagania sprzętowe

Rekomendowane wymagania sprzętowe
OS – Windows XP/Vista/7
Karta graficzna – 256MB Geforce 7800+/Radeon X1900+
CPU – 2.0GHz Core 2 Duo/AMD 3500+
RAM – 2GB
HDD – 2GB

 

Wasza ocena
[Głosów:0    Średnia:0/5]

 

Heroes of Newerth recenzja dnia 4 stycznia 2014 rated 4.0 of 5

komentarze

Przeczytaj inne:
astro_lords_1
Astro Lords recenzja

Gatunek gier strategicznych online potrzebuje więcej oryginalnych i pomysłowych produkcji. Astro Lords to być może reprezentant nowej fali strategii...

Zamknij