Imperia Online recenzja

Imperia Online to jedna z najstarszych i najpopularniejszych zarazem przeglądarkowych strategii online, dostępnych za darmo. Zarządzamy średniowiecznym królestwem, rywalizujemy z innymi graczami – standard.

imperia_online_1

Zaczynamy dość standardowo, bo od budowy pierwszych budynków, w towarzystwie samouczka. Prosto i przyjemnie brniemy przez ciąg 26 początkowych zadań, przy okazji budując fundamenty gospodarcze i militarne, naszego królestwa. Budynki w Imperia Online zostały podzielone w 2 typy – posiadamy osobną listę budynków o charakterze gospodarczym i osobną oferującą budynki wojenne. W ramach pierwszej listy znajdziemy przykładowo Uniwersytet, Rynek, Świątynie, czy Akademie Nauk, a na drugiej Twierdze, Koszary strzelców, Machiny Oblężnicze i Koszary Kawalerzystów. Nawiasem mówiąc, nie możemy wybrać miejsca, gdzie postawimy wybrany budynek – każda z konstrukcji ma już z góry przewidziane dla siebie miejsce. Oprócz budowy, czekają nas także technologie, jakie opracowujemy w Uniwersytecie. Technologie odpowiadają za zwiększenie zasięgu łuczników, zwiększają naszą obronę, szanse na złapanie szpiegów nieprzyjaciele i wiele innych. Jest, co badać, to na pewno. W grze możemy także ustalać podatki, choć z tym musimy nieco uważać, bo powodują one spadek zadowolenia naszych poddanych, co może spowodować spadek ich wydajności. Gospodarka naszego królestwa opiera się na 3 surowcach (drewno, kamień, żelazo) oraz walucie podstawowej gry, czyli złocie.

imperia_online_2

Istnieje jeszcze waluta premium – klucz do wszystkich drzwi i przyśpieszać większości procesów, badań, budowania. W odróżnieniu od darmowych strategii, wydawanych współcześnie, posiada szereg rozwiązań ograniczających rolę gracza. Walka ogranicza nas do biernego śledzenia dokonań naszych dzielnych wojsk bez naszego udziału. Dostajemy raport na skrzynkę w grze z informacją o porażce lub sukcesie i możemy obejrzeć krótką (i prymitywną niestety) demonstracje przebiegu bitwy. Wolałbym już dostać sam raport, a nie oglądać to, co widziałem – tragiczna i prymitywna wizualizacja bitwy, wali po oczach słabą grafiką i wielką nudą.

imperia_online_3

Imperia Online od strony audiowizualnej, nie zachęca i widać wyraźnie jej wiek. Prosta grafika 2D, ograniczona do małej przestrzeni na ekranie, robi niezbyt pozytywne, archaiczne wręcz wrażenie. Niestety, widziałem dużo lepszych gier strategicznych online, oferujących właściwie to samo, ale w o wiele lepszej oprawie graficznej i muzycznej – chociaż w stosunku do muzyki, nie mam negatywnych odczuć, bo jest przyjemna dla ucha. Mikropłatności, które zostawiam na koniec, dotyczą waluty premium, czyli diamentów. Właściwie we wszystkich strategiach, wpływ mikropłatności na rozgrywkę jest ekstremalnie wysoki i podobnie jest w wypadku Imperii. Ceny w sklepie są jednak tak wysokie w stosunku do jakości samej gry, że zgaszą chyba każdy zapał.

Grafika
Dźwięk
Grywalność
Mikropłatności

ocena_3_recenzja_gnt


Zalety

Prosta i przystępna
Polska wersja językowa
Muzyka

Wady
Grafika
Nic odkrywczego
Nuda

 

Werdykt
Imperia Online budzi raczej nie najlepsze skojarzenia – wiele archaicznych rozwiązań, mało angażująca rozgrywka i niska jakość. Poza faktem, że jest dostępna po polsku, trudno było mi znaleźć pozytywne strony Imperii, która lata świetności ma raczej za sobą. Lepiej sięgnąć po Settlers Online lub Duel of Champions i mieć coś z gry, niżeli sięgać i inwestować czas w mocno przeciętną strategię, jak Imperia

 

Wasza ocena
[Głosów:0    Średnia:0/5]

 

Imperia Online recenzja dnia 24 września 2013 rated 3.0 of 5

komentarze

Przeczytaj inne:
star_conflict_2
Star Conflict recenzja

Symulatory kosmiczne to wciąż rzadkość, ale być może doczekaliśmy się gry, na którą tak długo czekaliśmy. Zostawcie na chwilę strategie...

Zamknij