Kings of the Realm recenzja

Kings of the Realm to darmowa strategia w klimatach fantasy, przenosząca nas do świata brutalnej walki o władzę pomiędzy pomniejszymi władcami. Na telefon, tablet oraz przeglądarkę za darmo!

kings_of_the_realm_1

Fabuła nie jest aż tak istotna i raczej dość typowa dla wszystkich gier strategicznych. Zostajemy jednym z mniejszych władców, w nieznanej krainie fantasy. Czeka nas walka o władzę z innymi graczami, rozbudowa gospodarki i stworzenie wartościowej armii. Warto od razu zauważyć, że Kings of the Realm została stworzona w oparciu o niezły silnik Unity 3D, dlatego możemy podziwiać świetną grafikę 2D. Żałuje tylko, że nie wykorzystano go przy okazji pracy nad mechaniką bitew – fajnie byłoby powalczyć, jak Iron Grip: Marauders. Zaczynamy od prostego samouczka, który może nie jest specjalnie odkrywczy, ale pomaga dostarczając obfite ilości surowców, niezbędnych dla początkowego rozwoju królestwa. Mechanika jest raczej dość typowa dla gier strategicznych online, dlatego rozpoczynamy marsz do przodu, od rozbudowy królestwa i zwerbowania skromnej – na początek – armii. By jednak stworzyć armie, niezbędne są inwestycje w 4 surowce: drewno, żywność, rudę oraz kamień. Wszystkie są generowane przez królestwo, a ich doskonałym źródłem, pozostaje napadanie na inne królestwa. Zbieranie surowców odbywa się przez kliknięcie w wybrany obszar królestwa, co wydaje się idealne na urządzenia z ekranem dotykowym. Menu także zostało tak zaprojektowane, żeby sprzyjało właśnie takim urządzeniom. Do ataku, potrzebni są dowódcy armii – bohaterowie, jakich będziemy werbować z długiej listy wojowników.

kings_of_the_realm_2

Każdy z nich posiada nieco inne zdolności specjalne, zwiększające siłę wybranych jednostek. Zaczynamy tylko z jednym, ale wkrótce, możemy wykupić do 6 unikalnych herosów. Najdrożsi z nich to wydatek niemal 1 miliona podstawowej waluty gry! Z kolei jednostki, po umieszczeniu w odpowiednim „okienku” bohatera, wyposażamy w dodatkowe przedmioty, poprawiające ich zdolności bojowe. W ten sposób, możemy na różne sposoby modyfikować ich współczynniki i wpływać na ich rolę na polu walki. Jeśli ogarnęliśmy podstawy, przechodzimy do ataków na pierwsze cele, która są kontrolowanymi przez komputer armiami. Wysyłamy bohatera, a potem czekamy na raport o zwycięstwie lub klęsce – jak pisałem wyżej, jest to rozczarowujące, bo taki model walki pamiętam jeszcze w OGame. W grze dopadną nas także mikropłatności, chociaż nie powinny dawać się specjalnie we znaki. Walutą premium są korony, które otwierają wszystkie drzwi i zdecydowanie wpływają na relacje pomiędzy graczami. Niestety, strategie online w modelu Free to Play, chyba najmocniej obrywają przez ten system.

kings_of_the_realm_3

Grafika
Dźwięk
Grywalność
Mikropłatności

ocena_5_recenzja_gnt

Zalety
Unity 3D w akcji1
Dostępna na kilka platform (Android, iOS, komputer)
Jednostki i bohaterowie
Przemyślana i nieźle zrealizowana

Wady
Mechanika walki

 

Werdykt
Strategie online wciąż mają się dobrze. Kings of the Realm umożliwia nam zabawę nie tylko na komputerze, ale także na smartfonie i tablecie. Silnik Unity 3D, na którym opiera się gra, zdaje egzamin, dzięki czemu możemy podziwiać wysokiej jakości grafikę i niezłą płynność gry. O ile mechanika rozgrywki jest typowa dla gatunku, to w różnych rozwiązaniach jest na tyle udana, że powinna podejść wielu fanom strategii. Macie dość Anno Online? Goodgame Empire was nudzi? Może Settlers Online nie jest już tym co kiedyś? Zobaczcie Kings of the Realm, a możecie w niego pobrać zarówno na komputerze, jak i telefonie oraz tablecie za darmo!

 

Wasza ocena
[Głosów:0    Średnia:0/5]

 

Kings of the Realm recenzja dnia 12 kwietnia 2014 rated 5.0 of 5

komentarze

Przeczytaj inne:
happy_tale_3
Wesoła Osada recenzja

Happy Tale, czyli Wesoła Osada to popularna gra strategiczno-społecznościowa, która stała się popularna w Polsce szczególnie za sprawą serwisu Nasza...

Zamknij