League of Legends recenzja

League of Legends, czyli ścisła czołówka darmowych gier online i zarazem niesamowite połączenie strategii czasu rzeczywistego. Gra została zainspirowana przez mapę Defense of the Ancients stworzoną przez graczy do Warcrafta 3.

Legenda Doty
League of Legends jest dziełem studia Riot Games i to gra gatunku MOBA (massive online battle arena). Olbrzymia popularność DotA spośród graczy na świecie spowodowała powstanie wielu klonów, mniej lub bardziej zbliżonych do siebie – Heroes of Newerth, DOTA 2, czy Heroes of Order and Chaos wydana na smartfony. Co stoi za dziesiątkami milionów aktywnych graczy i olbrzymim sukcesem tej produkcji? Jakość i niesamowita innowacja, jeśli chodzi o mechanikę rozgrywki. Na czym ona polega?

Na początku wybieramy postać, którą chcemy grać. Wybór jest trudny, ponieważ bohaterów jest aktualnie kilkadziesiąt. Każdy z nich posiada unikatowe umiejętności, ma dostęp do różnego całego arsenału przedmiotów. Mechanika gry sama w sobie jest jasna i bardzo oczywista – problemem jest poziom trudności, jaki sprawiają inni gracze, ale o tym później. Na skraju mapy znajdują się dwie wrogie sobie bazy i będziemy przyporządkowani do jednej z nich, wraz z kilkoma innymi graczami. Aby dotrzeć do każdej z nich, musimy skorzystać z kilku dostępnych dróg, przy czym każda jest strzeżona przez niszczycielskie wieżyczki. Każda z baz generuje jednostki (creeps) i wysyła na bazę przeciwnika. My z kolei towarzyszymy (albo i nie) jednostkom. Głównym celem jest zniszczenie bazy przeciwnika, ale aby to zrobić, będziemy musieli likwidować wieżyczki, jednostki oraz bohaterów związanych z przeciwną bazą. Na szczęście gra oferuje także tym single player, w którym możemy zmierzyć się ze sztuczną inteligencją – bardzo dobre na początek. W ten sposób szybko można nauczyć się o co w grze chodzi.

Gra dla wszystkich? Niekoniecznie…
Podstawy tej gry strategiczne online są bardzo łatwe do ogarnięcia, problem pojawia się jednak gdy chcemy w nią wejść głębiej i się specjalizować. Wymaga to wiele godzin treningów i bardzo dużo samozaparcia. To jedna z tych bardzo uzależniających gier, na które niektórzy gracze wydają tysiące dolarów (!). Toczone mecze/bitwy, są bardzo nieobliczalne – raz będziemy o krok zwycięstwa, a kilka minut później, będziemy o krok od porażki. Emocji jest w grze bardzo wiele, czasami nawet nadmiar, – dlatego radzę nie grać za długo i robić sobie przerwę. Wszystkie gry, w których gracze kształtują rozgrywkę i nie ma zbyt wiele sztucznej inteligencji przeciwnika, są ekscytujące i angażujące do przesady, o czym przekonałem się nie tylko w League of Legends (np. grałem w Eve Online kilka miesięcy).

League of Legends nie jest typową i prostą strategią online. Jest grą dla wszystkich tych, który szukają wyzwań – czegoś, co wciągnie ich na długi godziny, tygodnie, miesiące, a nawet lata. Znam kilka osób, które poświęcają tej grze średnio 2 godziny dziennie od wielu miesięcy. Chcecie się dać tak samo wciągnąć?

Grafika
Dźwięk
Grywalność
Mikropłatności

ocena_5_recenzja_gnt
Zalety
Walka nigdy nie ma końca!
Wielki wybór bohaterów
Stale rozwijana
Rzuca wyzwanie
Najlepsza gra typu MOBA

Wady
Bardzo trudna
Uzależnia

 

Werdykt
League of Legends jest niesamowitym połączeniem kilku gatunków gier – fani zarówno strategii jak i gier MMORPG powinni bez wątpienia zagrać w ekstremalnie popularnego LoL’a. Gra jest uzależniająca, niesamowicie wciąga, ale jest także bardzo trudna dla wszystkich nowych graczy – tutaj nie ma litości. Wymaga też zmysłu do grania w drużynie – tutaj egoizm prowadzi jedynie do porażki. Tylko drużyna dobrze zgrana drużyna wygrywa, dlatego gra wymaga nieustannych treningów. Jeśli nie graliście, bez wątpienia spróbujcie i przekonajcie się sami!

League of Legends wymagania systemowe

Rekomendowane
OS – Windows XP lub wyższy
Karta graficzna – GeForce 8800 lub ekwiwalent
CPU – 3 GHz procesor
RAM – 1 GB RAM
HDD – 2,5 GB wolnego miejsca

 

Wasza ocena
[Głosów:0    Średnia:0/5]

 

League of Legends recenzja dnia 18 lutego 2013 rated 5.0 of 5

komentarze

Przeczytaj inne:
naruto_4
Ultimate Naruto recenzja

Ultimate Naruto, czyli darmowa gra na motywach mangi i serialu animowanego. Grę wydało studio IceGames, a pytanie brzmi – czy...

Zamknij