Plemiona recenzja

Pamiętacie klasyczne już Plemiona? Tym razem chciałem napisać na jej temat, ale z perspektywy mobilnej aplikacji, jaka niedawno zadebiutowała na Google Play i iTunes.

plemiona_1

Za produkcję odpowiada dobrze znane graczom studio Innogames, która ma na swoim im koncie już kilka udanych gier Free to Play, jak The West, Forge of Empires czy mitologiczny Grepolis. W wypadku Plemion, wchodzimy w dobrze znany schemat związany z rozbudową swojego małego imperium. W grze, podobnie, jak w strategii Stronghold Kingdoms, zostajemy przeniesieni w czasy średniowiecza, w których zostajemy jednym z feudałów. Analogicznie do innych gier strategicznych online, rozpoczynamy od rozbudowy niezbędnych budynków, odpowiedzialnych za generowanie surowców. Przy użyciu pieniędzy i surowców, nasze miasto powiększa się, ale raczej niezbyt szybko. Wraz z kolejnymi budynkami, przybywa rzeczy do kontroli, wliczając w to kwestię rozbudowy armii i pojedynków, jakie toczymy z innymi graczami. Rzut oka na mapę, by zlokalizować położenie naszego miasta, najbliższych graczy i powiązań związanych z sojuszami. Nasza armia będzie składać się z żołnierzy żywcem wyjętych ze średniowiecza, więc możecie się spodziewać: mieczników, pikinierów, toporników, kawalerzystów czy machiny oblężnicze. Sprawna armia potrzebuje jednostki wszystkich typów, dlatego stopniowo odblokowujemy coraz lepsze i droższe. Plemiona są od dłuższego czasu spolszczone, dlatego tak obsługa, jak i kontakt z innymi ludźmi jest prosty, łatwy i przyjemny.

plemiona_2

O ile zarządzanie włościami (rozbudowa, rekrutacja, kontrola) wydaje się łatwiejsza przy użyciu smartfonu lub tabletu, tak korespondencja z innymi graczami, jest zdecydowanie wygodniejsza przy użyciu komputera i klawiatury. Z resztą, korzystanie z aplikacji jest o tyle wygodne, że możemy włączyć grę w ciągu kilku sekund, bez potrzeby czekania na załadowanie komputera i systemu operacyjnego. Prosta rzecz, a gramy przez to częściej, przez co jesteśmy o wiele bardziej pewnymi członkami sojuszu i skuteczniej rozbudowujemy nasze imperium. Porównując moje doświadczenia w Settlers Online i Grepolis, która posiada wersje mobilną, miałem zdecydowanie więcej z gry, mając do dyspozycji aplikację w telefonie.

plemiona_3

Od strony audiowizualnej, gra prezentuje się raczej słabo w wersji przeglądarkowej – wygląda trochę, jak Imperia Online. Dużo fajniej prezentuje się natomiast na danym urządzeniu mobilnym. Menu jest wygodnie i mądrze zaprojektowane, a grafika zdecydowanie lepiej wypada na mniejszym ekranie. Z resztą, biorąc pod uwagę standardy gier na telefon, mieści się ona w grupie solidnych gier strategicznych. Ekran tabletu wydaje się najlepszy do zarządzania miastem, chociaż w telefonie też gra się bardzo dobrze. Chyba wszystkim darmowym grom strategicznych dobrze zrobi przesiadka na wersje mobilną. Czekam na swoje ulubione strategie, by poszły w tym kierunku – Settlers Online czy Ogame.

Ostatnią istotną rzeczą jest kilka słów na temat dostępnych w grze mikropłatności. Są one zbliżone do Grepolis i Forge of Empires, czyli innych produkcji studia Innogames. Wykupując konto premium, odblokujemy dostęp do wielu ułatwień, w tym do nieograniczonego kolejkowania konstrukcji budynków, dodatkowe menu czy też wygodne wyłączenie pojawiających się w grze reklam.

Plemiona na Google Play
Plemiona na iTunes

Grafika
Dźwięk
Grywalność
Mikropłatności

ocena_4_recenzja_gnt

Zalety
Wersja mobilna wydaje się najlepsza
Polanie to klasyka gatunku strategii online
Wygodne menu
Solidna

Wady
Przeglądarkowa wersja jest mocno archaiczna
W przygotowaniu kolejna część Plemion

 

Werdykt
Wszyscy chyba lubimy klasykę, czyli gry, w które graliśmy dobrych kilka lat temu. Kosmiczny Ogame, czy osadzony w starożytności Travian, obok Plemion, stanowiły gry Free to Play, które zdobyły w Polsce bardzo mocną pozycję. Wersja mobilna gry prezentuje się świetnie i jest chyba powodem, dla którego warto wrócić do gry. W przeglądarce gra wygląda archaicznie, ale w smartfonie i tablecie całkiem dobrze. Pobierajcie i grajcie za darmo!

 

Wasza ocena
[Głosów:0    Średnia:0/5]

 

Plemiona recenzja dnia 16 lutego 2014 rated 4.0 of 5

komentarze

Przeczytaj inne:
navy_field_2_2
Navy Field 2 recenzja

Navy Field 2: Conqueror of the Ocean to jedna z najświeższych strategii czasu rzeczywistego, będąca grą multiplayer dla wielu graczy,...

Zamknij