Remanum recenzja

Remanum to oryginalna darmowa gra strategiczna, ukierunkowana nie działania wojenne i podbój z użyciem wojsk, lecz na podbój ekonomiczny. Rywalizacja będzie toczyć się na płaszczyźnie ekonomicznej, a wygra lepszy i sprawniejszy handlarz.

remanum_2

GRA NIE ISTNIEJE

Kupować tanio – sprzedawać drogo
Remanum została oryginalnie wydana już 2011 roku w wersji niemieckiej, a potem stopniowo była przygotowywana do debiutu także w innych wersjach językowych. Na początku wybieramy jedno z 5 miast, imię oraz awatar i możemy wkroczyć do gry. Interfejs może nieco przytłaczać na samym początku, ale na szczęście istnieje samouczek, bo bez niego wyjątkowo ciężko byłoby zacząć poruszać się w zawilej strukturze rozgrywki. Generalnie nasza działalność opiera się na tworzeniu produktów i ich sprzedaż za odpowiednią cenę w domu aukcyjnym. Możemy tam także sprzedawać i kupować produkty i surowce od innych graczy.

Konstrukcja budynków w Remanum nie należy do czasochłonnych procesów, ale aby spełnić wymagane warunki do budowy, będziemy musieli się wykazać dużą cierpliwością. Z jednej strony niezbędne są materiały, a z drugiej odpowiedni poziom reputacji – gdy szczęśliwie mamy jedno i drugie, możemy rozpocząć budowę. Zdobycie surowców nie jest trudne, gorzej natomiast jeśli chcemy zdobyć reputacje – tutaj musimy się nieco natrudzić.

remanum_1

Mamy trzy sposoby na jej zdobycie – wspierając finansowo budynki w mieście, uczestnicząc w życiu politycznym oraz organizując imprezy w swojej rezydencji. Kluczem do wyższej reputacji jest także rozbudowa swojej willi, która jest wizytówką zarazem.

Troszkę jak Travian
Wizualnie gra prezentuje się nieźle, choć mamy do czynienia z grafika 2D zbliżoną trochę do znanej strategii Travian. Dlatego właśnie Remanum na swój sposób wygląda sympatycznie i oryginalnie. Ręcznie rysowane postacie, lekko karykaturalny rys, jakim przedstawiony jest świat jest zdecydowanie zaletą. Może i mamy rok 2013 i strategie powinny oferować znacznie więcej, ale Remanum broni się.

remanum_3

Sam progres w grze jest raczej powolny i gra na naszej cierpliwości, a mikropłatności przyśpieszają i usprawniają część procesów rozgrywki. Podstawową walutą są denary, a walutą premium, dostępną za normalne pieniądze są złote monety. Za złote monety możemy kupić np specjalne szlaki handlowe do wymiany towarowej z koloniami lub partnerami handlowymi, specjalne Konto Imperatora, zwiększające produkcje i ulepszające kilka funkcji w domu aukcyjnym oraz pomagające nam na inne sposoby. Wspomniane konto, zostanie aktywowane podczas samouczka, więc dowiecie się na jego temat o wiele więcej w praktyce.

Najbardziej dochody jest handel zamorski, między odległymi miastami, a wszystko w okolicach Morza Śródziemnego. Wysyłanie statków z ładunkiem bywa z drugiej strony bardzo czasochłonne, choć wciąż opłacalne.

GRA NIE ISTNIEJE

ocena_4_recenzja_gnt
Zalety
Handel i polityka…
Komiksowa grafika a la Travian
W całości po polsku!

Wady
Skomplikowana
Nie podejdzie każdemu

 

Werdykt
Remanum to znakomita gra, ale tylko pod warunkiem, że poszukujecie strategii ekonomicznej, opartej przede wszystkim o handel. Dla innych graczy, może być albo zbyt skomplikowana, albo po prostu zbyt nudna. Osobiście nie mam większych zastrzeżeń, ale zdecydowanie wolę zabijać czas w grach strategicznych z bardziej wyważoną rozgrywką, gdzie czas zarówno na handel, jak i skopanie tyłków oponentom. Ostatecznie możecie spróbować w końcu jest za darmo!

 

Wasza ocena
[Głosów:0    Średnia:0/5]

 

Remanum recenzja dnia 2 lipca 2013 rated 4.0 of 5

komentarze

Przeczytaj inne:
prime_world_1
Prime World recenzja

Nival znamy z kilku popularnych gier, takich jak darmowy King's Bounty Legions czy Heroes of the Might & Magic V....

Zamknij