Romadoria recenzja

Romadoria to kolejna strategia przeglądarkowa stworzona przez firmę Looki, po dość popularnej Desert Operations. Jest też do niej bardzo zbliżona, oferując praktycznie identyczny gameplay, tyle tylko, że w wypadku Romadoria, mamy do czynienia z innym światem – zapraszam do starożytnego Rzymu!

Kolejna typowa gra strategiczna?
Od pierwszego kontaktu z grą, widać wyraźnie, że jest to raczej typowy przedstawiciel swojego gatunku. Zaraz po rejestracji, czeka nas załatwianie pierwszych spraw w naszym mieście – pierwsze budynki, konstruujemy w towarzystwie samouczka, bardzo sprawnie prowadzącego nas za rączkę. Rozwój miasta jest bardzo powolny i wymaga bardzo dużo, albo cierpliwości, albo pieniędzy. Receptą jak zwykle jest waluta premium oraz rzeczywiste pieniądze. W Romadoria walutą premium jest wino, dzięki któremu nasi budowniczowie oraz uczeni będą w stanie super szybko pracować, ku naszej wiecznej chwale. Mało? Możemy je wykorzystać również do wpływu na boga Jowisza, który dzięki swoim boskim mocom jest w stanie zmieniać pogodę. Poza tym trunek ten pozwala nam również otrzymać status Patrycjusza, a wraz z nim mnóstwo ciekawych i potrzebnych przywilejów.

Rozbudowa naszych miast, zależy od kilku kluczowych surowców, a konkretnie złota, denarów oraz żywności. Podobnie jak w innych grach strategicznych za darmo, tak i tutaj wiele zależy od tego na ile jesteśmy w stanie zbalansować ze sobą poszczególne aspekty pozyskiwania surowców z różnych źródeł. Podobnie wygląda kwestia dołączenia do skutecznego i aktywnego sojuszu – nasza aktywność może nam bardzo pomóc, szczególnie, że wszędzie czają się gracze, którzy bardzo chętnie zrobią z nas swoją farmę.

romadoria_1

Dość szybko będziemy musieli rozbudować naszą armię, by z jednej strony sprawnie się bronić, a z drugiej strony, móc używać armii do najazdów i zdobywania cennych surowców. Romadoria jest bardzo typowym przedstawicielem swojego gatunku pod tym względem (w zasadzie nie tylko tym…). Grafika generalnie nie powala, może budzić skojarzenia z innymi grami strategicznymi takimi jak Grepolis – estetyka i kolory są bardzo zbliżone. Interfejs jest bardzo czytelny i pomimo że może wydawać się skomplikowany, to powinien być do ogarnięcia po ok kwadransie. Spotkałem się z bardzo poważnymi i problematycznymi informacji na temat strategii Romadoria – działania administracji ograniczają się często do bezlitosnego blokowania kont i bardzo ograniczonym kontakcie. Ciężko uzyskać jakąkolwiek pomoc techniczną i od tej strony gry wydawane przez firmę Looki wypadają bardzo niekorzystnie.

Grafika
Dźwięk
Grywalność
Mikropłatności

ocena_3_recenzja_gnt
Zalety
Solidna i przemyślana
Mnóstwo budynków i możliwości

Wady
Mało innowacyjna
Nuda

 

Werdykt
Jeśli nie znudziły wam się gry strategiczne tworzone wg systemu – zarządzaj miastem – rozwijaj technologie i armię – podbijaj/tocz boje z innymi graczami, możecie sięgnąć po Romadoria. Osobiście jestem jednak zdania, że najlepiej zainwestować swój czas w inne strategie przeglądarkowe, jak choćby Settlers Online czy Goodgame Empire. Są i ciekawsze, i bardziej innowacyjne, poza tym możemy liczyć na o wiele sprawniejszą pomoc od administracji w razie jakiś problemów.

 

Wasza ocena
[Głosów:0    Średnia:0/5]

 

Romadoria recenzja dnia 12 kwietnia 2013 rated 3.0 of 5

komentarze

Przeczytaj inne:
zoomumba_1
ZooMumba recenzja

ZooMumba, czyli coś dla każdego fana zarządzania i to nie byle czym, a swoim własnym wirtualnym zoo. Nasze zoo musi...

Zamknij