Settlers Online recenzja

Settlers Online to bardzo udany debiut popularnych Settlersów, w oknach naszych przeglądarek. Strategia jest przyjemna, kolorowa i świetnie wykonana, na tyle, że wybija się spośród innych produkcji tego typu. Przyjemnie zobaczyć ponownie małe ludziki, tym razem w produkcji skierowanej dla wszystkich szukających darmowych gier strategicznych. Settlers Online jest w całości w języku polskim!

settlers_online_2

Od rozpoczęcia naszych przygód z grą, od razu ruszamy z samouczkiem, przeprowadzającym nas przez podstawy mechaniki gry. Samouczek jest połączony z grą, dlatego nasze pierwsze kroki w Settlers Online, przy okazji wiążą się z rozbudową naszej mieściny. Darmowa strategia oferuje olbrzymią ilość, różnego rodzaju budynków, będących podstawą naszej dominacji ekonomiczno-strategicznej. Od prostych, związanych z produkcją surowców – tartak, kamieniołomy, chatka drwala, po bardziej złożone opierające się na przetwarzaniu surowców i produkcji np. fabryka kusz, fabryka dział czy huta tytanu. Podobnie jak w poprzednich częściach Settlersów, nasza mieścina żyje – osadnicy spacerują lub pracują, wykonując swoje zajęcie. Nadaje to strategii sporo urozmaicenia i znacząco ją ożywia. Już na pierwszy rzut oka widać wyraźnie bardzo dobry, intuicyjny interfejs, ułatwiający nam znacząco kontakt z grą. Pasek z przyjaciółmi, skróty menu, mini mapa, rozłożenie poszczególnych elementów zostało dość dobrze rozlokowane, przez co nigdy nie gubimy się i praktycznie zawsze to, czego szukamy jest pod ręką.

settlers_online_4

Możemy oddalać lub przybliżać punkt obserwacji naszego państwa-miasta, przy czym jakkolwiek byśmy go nie umieścili, ludziki jakich kontrolujemy są mali i przyjemni do oglądania. Z kolei interakcja między graczami została zaprojektowana podobnie, jak w wypadu strategicznych gier społecznościowych. Każdy gracz posiada swoją własną wysepkę, dlatego mamy możliwość odwiedzenia naszego przyjaciela i obejrzenia jego wyspy – nie ma jednego wielkiego kontynentu.

Grafika robi wrażenie, mimo że mamy do czynienia z strategią przeglądarkową, zbudowaną dość podobnie do innych pozycji w gatunku. Co prawda jest to gra wykonana w 2D, ale jest na tyle dopracowana, że w tej chwili jest w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o stronę wizualną. Poziom dopracowania i detali zasługuje na pochwałę; widać wyraźnie, że twórcy nie skąpili środków. Możemy zbliżać i oddalać pole widzenia, a podczas gry towarzyszy nam przyjemna i dopieszczona muzyka. Na tą chwilę, od stron audiowizualnej, Settlers Online jest jedną z najlepiej zrobionych strategicznych gier przeglądarkowych.

settlers_online_3

Na pewnym etapie gry będziemy także mogli atakować innych graczy. Wygląda to w skrócie tak, że posyła się generała z wojskiem – taki mały ludzik na koniu – walka wybucha przy strażnicy przeciwnika, po czym jeśli wygramy to dana strażnica ulega zniszczeniu. Walka nie jest specjalnie rozbudowana, niestety nie możemy w niej uczestniczyć jak choćby w Iron Grip: Marauders. Twórcy powinni się jednak zastanowić nad rozbudową gry pod tym kątem albo bardziej innowacyjne rozwiązania.

Jak w innych darmowych grach strategicznych online, pojawia się także wewnętrzny sklep, oferując nam pewne ułatwienia i przyśpieszenia za normalne pieniądze. W ten sposób, możemy akcelerować pewne procesy, ale na szczęście nie wpływa to tak niszcząco na rozgrywkę jak w niektórych dostępnych strategiach; widać wyraźnie, że twórcy coraz sprawniej projektują gry strategiczne freemium. Osobiście nie przepadam za jakimikolwiek opłatami, ale niestety, coś za coś – gra mimo wszystko jest dostępna za darmo…

Grafika
Dźwięk
Grywalność
Mikropłatności

ocena_5_recenzja_gnt
Zalety
Settlersi tyle, że w przeglądarce
Przyjemna grafika 2D
Misje
Mnóstwo budynków
Mikropłatności

Wady
Mało rozbudowana tryb walki

 

Werdykt
Przechodząc do sedna, Settlers Online to w tej chwili jedna z najlepszych gier strategicznych stworzonych dla naszych przeglądarek; rewelacyjna grafika, prosty intuicyjny interfejs oraz przyjemne dla ucha dźwięki. Poza tym wprowadza sporo świeżości przy wielu rozwiązaniach znanych z poprzednich części serii. W grę gra się naprawdę bardzo przyjemnie i jest to jedna z ciekawszych przeglądarkowych gier strategicznych ostatnich lat.

Settlers Online to gra dla szukających z jednej strony czegoś nowego, jak i dla tych, którzy oczekują rozgrywki na najwyższym poziomie.

 

Wasza ocena
[Głosów:0    Średnia:0/5]

 

Settlers Online recenzja dnia 22 maja 2015 rated 5.0 of 5

komentarze

Przeczytaj inne:
dofus_1
Dofus recenzja

Dofus w bardzo udany sposób łączy strategię i MMORPG, oferując przy tym świetną kolorową grafikę czy oryginalny system walki. Gra...

Zamknij