Stronghold Kingdoms recenzja

Stronghold Kingdoms to najogólniej rzecz biorąc, przeglądarkowa wersja niezwykle popularnej średniowiecznej strategii, w której będziemy budować własne wioski, zamki oraz czeka nas wojna z innymi graczami.
stronghold_kingdoms_1

Średniowieczna gra strategiczna
Stronghold to niezapomniana seria strategii, które umilały nam czas kilka lat temu za sprawą firmy Firefly Studios. Wszystko toczy się na mapach europejskich krajów i od nas zależy, gdzie chcemy stworzyć nasze włości. Grę rozpoczyna, standardowo, samouczek prezentujący tajniki mechanizmu rozgrywki. Naszym oczom ukazuję się dobrze znany z pierwszej odsłony Stronghold, charakterystyczny styl graficzny. Po wybudowaniu kilku budynków, widać wyraźnie, że twórcy obdarzyli życiem naszą wioskę – rolnicy spacerują, drwale rąbią drzewo, a kamieniarze szlifują, co trzeba w kamieniołomach. W miarę rozwoju, wszystkiego jest zdecydowanie więcej, ale to, co widzimy na początku jest dobrym prognostykiem na przyszłość. W osobnym menu możemy znaleźć zamek, który początkowo jest zamkiem jedynie z nazwy – właśnie za jego pomocą, odpędzamy atakujące wojska z naszych włości.

stronghold_kingdoms_2

Musimy go stale rozbudowywać i kupować machiny obronne oraz jednostki. Jak wiadomo, same jednostki oraz machiny mogą być także użyte do ataku na innych graczy, ale początkowo lepiej oszczędzać i przygotować się na obronę, a działania zaczepne odpuścić. Z resztą zanim stworzymy sensowną armię, minie trochę czasu – jak to bywa w strategiach przeglądarkowych, progres jest powolny.

W Stronghold Kingdoms tworzymy, podobnie z resztą jak w dużej części gier strategicznych online, własnego bohatera, rozwijającego się w trakcie naszej szlacheckiej kariery. Zaczynamy wyjątkowo skromnie i stopniowo awansujemy odblokowując coraz więcej dostępnych w grze technologii oraz opcji. Bardzo rozbudowaną częścią gry są badania, odblokowujące nowe dodatki i pomagające nam zwiększyć produkcje surowców. Jak twierdzą producenci, w grze czeka na nas ok 700 badań, dotyczących wojska, przemysłu, edukacji oraz rolnictwa. Nową rzeczą są karty, dzięki którym możemy włączyć różne bonusy – niestety tylko część z nich jest dostępna za darmo, ponieważ większa część jest do zakupu jedynie za prawdziwe pieniądze.

stronghold_kingdoms_3

Karty są podzielona na dość dużo kategorii – są takie, dzięki którym dostajemy dużą pulę wybranego surowca, inne zwiększają siłę naszego wojska, a jeszcze inne przyśpieszają produkcję. Nie muszę mówić, że mikropłatności mają znaczny wpływ na procesy zachodzące w grze, prawda? Mimo upływu lat, bardzo ciężko jest się przyzwyczaić do mikropłatności, korumpujących w pewien sposób rozgrywkę. Płać i wygrywaj. Równie dobrze możemy wybrać – nie płać i nie graj. Stronghold Kingdoms raczej porównywałbym do rozwiązań używanych w strategiach, a więc samych w sobie dość znacznie wpływających na rozgrywkę. Zdarzają się jednak gry strategiczne online, ale nie tylko strategie, które wykraczają poza schemat i oferują większy balans w grze. Dla mnie podręcznikowym przykładem pozostanie War Thunder, częściowo World of Tanks czy świetny Duel of Champions – da się? Da się.

Grafika
Dźwięk
Grywalność
Mikropłatności

ocena_5_recenzja_gnt
Zalety
Grafika nawiązująca do pierwszej części Stronghold
Bardzo rozbudowana
Oryginalna
System kart
Polska wersja językowa

Wady
Mikropłatności

 

Werdykt
Stronghold Kingdoms jest o tyle bardzo interesująca, że rozgrywka toczy się na jednym dużym świecie, obejmującym teren wirtualnej, średniowiecznej Europy. Polska lokalizacja, rozbudowany interfejs i rozległe możliwości działania kumulują się na świetny tytuł, który będę śledził z dużą uwagę. Miło było zobaczyć stary dobry styl graficzny znany z pierwszej części Stronghold – sentyment pozostał. Zachęcam do przetestowania!

Wymagania sprzętowe Stronghold Kingdoms

System – Windows XP SP2, Windows Vista SP1, Windows 7 lub Windows 8 (zalecane jest pobranie aktualizacji)
Karta graficzna – zgodna z DirectX 9, Rozdzielczość ekranu od 1024×768
CPU – 1 GHz lub szybszy
RAM – 512 MB pamięci RAM w systemie Windows XP (co najmniej 1 GB w systemie Windows Vista/7)
HDD – 150 MB miejsca na dysku twardym

 

Wasza ocena
[Głosów:0    Średnia:0/5]

 

Stronghold Kingdoms recenzja dnia 15 lipca 2013 rated 5.0 of 5

komentarze

Przeczytaj inne:
total_conquest_3
Total Conquest recenzja

Total Conquest to coś specjalnie dla posiadaczy smartfonów i tabletów. Gameloft (jak to Gameloft) wydał grę bardzo mocno inspirowaną darmową...

Zamknij