Supremacy 1914 recenzja

Supremacy 1914 to wydana przez Bigpoint darmowa strategia wojenna gatunku RTS, która umożliwia nam rządzenie jednym z państw świata w burzliwych czasach I Wojny Światowej.

supremacy_1914_1

Wojna!
Świat gry został podzielony na regiony na państwa, a te, na regiony w centrum, którego znajduje się miasto. Obserwujemy mapę świata z zaznaczonymi państwami, regionami i jednostkami. O rozgrywce mogę powiedzieć, że jest złożona, co z resztą widać od razu po zalogowaniu się do gry – ilość opcji, zawiłość menu może nieco odstraszyć. Dobrze, że Supremacy 1914 jest przynajmniej po polsku, co trochę ułatwia zabawę. Tabelki, zestawienia, listy, spisy, rankingi – wszystkiego jest cała masa, samouczek stosunkowo krótki. Istotną częścią rozgrywki jest dyplomacja, w której musimy rozsądnie zawierać sojusze, a w ostateczności dokonywać ataku na najbardziej atrakcyjne do tego celu państwa. Nie o to tylko przyjdzie nam dbać – jak w innych strategiach online za darmo, będziemy musieli troszczyć się o pozyskiwanie surowców i ich wydawanie, czyli produkcje. W odróżnieniu od wielu darmowych gier strategicznych w Supremacy 1914 będzie grać od 2 do 31 graczy w ramach jednego świata gry – część z nich stanowią gracze, a przy ich braku, resztę wypełnia komputer. Plansza zawsze pozostaje taka sama.

supremacy_1914_2

Jednostki to przede wszystkim piechota (w końcu to I WŚ), poza tym artyleria – zdarzają się potężne działa kolejowe, ale głównie mamy armaty mniejszych kalibrów. Poza tym prymitywnie wyglądające czołgi i okręty wojenne i desantowe. Te ostatnie są niezbędne do przetransportowania wojsk przez morze, a jako ciekawostkę dodam, że nasza artyleria jest w stanie strzelać znajdując się na okrętach desantowych – ma przy tym pewne modyfikatory ujemne (mały zasięg i obrażenia). Przy podziale świata na regiony, każdy z nich produkuje jeden z podstawowych surowców gry – węgiel, żelazo, ryby, drewno, ropa, gaz lub zboże. Oprócz surowców, regiony zapewniają nam wpływy z podatków, jakie wesoło zdzieramy, by żyło się lepiej. Wszystkim. W regionach możemy stworzyć biura rekrutacyjne, port, koszary, tory kolejowe, oraz fortece – każdy z tych budynków ma bardzo istotne znaczenie podczas gry. Dzięki nim zwiększamy produkcje zaawansowanych rodzajów wojsk, zwiększamy ilość generowanych surowców lub powiększamy nasze możliwości obronne.

supremacy_1914_3

O ile mamy do czynienia ze statycznymi obrazkami i miejscami dość surową grafikę sprzed kilku lat, to gra została okraszona autentycznymi zdjęciami historycznymi, a samo menu i ogólne wrażenia sprawia pozytywne. Wydaje się jakby była bardzo solidnie zrobiona, w swojej konwencji. Zaskoczył mnie dział, w którym w formie gazety, pojawia się codzienne generowane artykuły na temat wydarzeń na świecie, częściowo tworzone przez graczy – ruch w dobrą stronę. Na wszystkie bolączki związane z trwaniem rozgrywki, czekają Złote Marki – waluta premium i panaceum na wszystkie nasze bolączki. Interesuje Cię większa sprawność szpiegów? Może chcesz zmniejszyć czas produkcji i podnieść morale swoich wojsk? W każdym z tych elementów (i nie tylko z resztą), pomagają nam wspomniane waluty. Wpływ waluty premium, podobnie jak w większości bezpłatnych strategii online jest bardzo duży i dotyczy praktycznie kluczowych elementów rozgrywki. Czy jest tanio? Zobaczcie sami. Moim zdaniem wykupienie subskrypcji na cały rok, może przyprawić o drżenie serca.

Grafika
Dźwięk
Grywalność
Mikropłatności

ocena_4_recenzja_gnt
Zalety
Oryginalność
Solidne wykonanie
Fani I WŚ będą zadowoleni
Po polsku!

Wady
Nie każdemu podejdzie
Skomplikowany interfejs

 

Werdykt
Mimo kilku lat na karku, Supremacy 1914 jest niczego sobie – gra w latach swojej świetności dostała kilka nagród i jest nieco inna niż aktualnie spotykane strategie online. Wciąż ma oddane grono fanów, nie sądzę by grały w nią miliony – dla porównania w Goodgame Empire może pochwalić się ponad 30 milionami kont – ale ta niszowość też może stanowić zaletę. Supremacy 1914 trafi przede wszystkim do fanów bardziej oldschoolowych strategii, które nie koniecznie muszą powalać najnowszymi rozwiązaniami czy nieziemską grafiką.

 

Wasza ocena
[Głosów:0    Średnia:0/5]

 

Supremacy 1914 recenzja dnia 31 lipca 2012 rated 4.0 of 5

komentarze

Przeczytaj inne:
heroes_kingdoms_1
Might and Magic: Heroes Kingdoms recenzja

Tym razem chciałem przedstawić Might and Magic: Heroes Kingdoms, strategię przeglądarkową rozgrywającą się w uniwersum piątej części Heroes of the...

Zamknij