Travian recenzja

Travian to już klasyka darmowych gier strategicznych i zarazem jedna z najbardziej znanych gier przeglądarkowych tego gatunku w historii. Akcja rozrywa się w czasach, kiedy „wszystkie drogi prowadziły do Rzymu”, podczas gdy gracze kontrolują jedno z 3 dostępnych plemion, rozwijają się i rywalizują by wybudować określonym czasie Cud.

travian_2

A gdzie podział się Asterix?!
Cofamy się do czasów Imperium Rzymskiego i okresu, wojen między barbarzyńcami z Germanii i Galii. O razu gra budzi lekkie skojarzenia ze znanym komiksem o przygodach Galla Asteriksa – komiksowa grafika i lekko karykaturalny styl rysowanych postaci, nie są tutaj przypadkowe. Sama rozgrywka opiera się na rozwoju miasta, bronieniu go przed niebezpieczeństwami i dbaniu, by mieszkańcom nic nie brakowało. Budujemy różne budowle produkujące surowce oraz konstrukcje specjalne, które składają się na potęgę naszej osady.

travian_3

Rozpoczynamy od wyboru frakcji jaką chcemy grać – możemy zagrać Rzymianami, Galami oraz Teutonami. Każda z frakcji ma nieco inne cechy – Galowie to mistrzowie obrony, Teutoni specjalizują się w ataku, a Rzymianie są usadowieni jakby pomiędzy nimi. Każda frakcja posiada 10 unikatowych jednostek, dzielących się na piechotę, kawalerię czy też maszyny oblężnicze, mające swoje własne statystyki – ataku, obrony oraz szybkości. Jednostki są wspomagane przez specjalnych bohaterów, mogących się rozwijać i mających silny wpływ na naszą armię. W miarę postępu w grze bohaterowie dostają poprzez wykonywanie różnych zadań nowy ekwipunek, zwiększający jego siłę i poziom przywództwa.

travian_1

Budowa wioski przebiega stosunkowo szybko i po zakończeniu wszystkich zadań dostawanych przez samouczek, zarządzanie ogranicza się do wybudowania kolejnych budynków i rekrutacji jednostek – wymaga to poświęcania około pół godziny dziennie. W zarządzaniu, pomaga pomocny jest bardzo szczegółowy i dający wiele informacji o naszej frakcji interfejs. Możemy monitorować ile posiadamy poszczególnych surowców, jak wygląda stan naszych osad i za jego pośrednictwem komunikować się z innymi graczami w ramach naszego serwera. Raporty otrzymywane po wykonaniu różnych zadań dają pogląd na skuteczność naszego zarządzania wojskiem.

Niepowtarzalny urok…
O Travianie można powiedzieć, że jest bardzo dopracowana, widać wyraźnie że twórcy nie próżnowali jeśli chodzi o lata istnienia tej gry na rynku. Opisy zadań, detale grafiki i interfejsu, czy podręczna encyklopedia z właściwie wszystkim, co dotyczy gameplay’u – trzeba to docenić. Może gra oferuje prostą grafiką, ale nie można powiedzieć, że nie jest solidna – ma swój urok i to jest najważniejsze.

Po upływie 100 albo 300 dni w zależności od typu serwera zaczyna się tzw. end-game (koniec gry), polegający na tym, że wszyscy gracze są atakowani przez kontrolowane przez komputer plemię Natarów. Podczas inwazji i naszych prób obrony, każdy z grających próbuje wybudować Cud – pierwszy gracz, któremu się to zadanie uda, wygrywa sezon, a sam serwer się resetuje. Zabawa w ten sposób zaczyna się od początku…

Podobnie jak inne darmowe gry strategiczne i Travian posiada sklep premium, przyśpieszającym różne elementy gameplay’u. Kupowanie dodatków to wasza indywidualna decyzja.

Grafika
Dźwięk
Grywalność
Mikropłatności

ocena_4_recenzja_gnt
Zalety
Mimo upływu lat, wciąż wkręca
Dopracowana
Duża społeczność graczy
Grafika przypominająca komiks Asteriks

Wady
Nie podejdzie każdemu
Powolna rozgrywka

 

Werdykt
Travian to już klasyka i jedna z najbardziej znanych darmowych strategii przeglądarkowych, jakie kiedykolwiek zostały stworzone. Duża baza graczy, stopniowe rozbudowywanie gry i świetne zbalansowanie frakcji jakie są dostępne w grze – to zdecydowane zalety tej znakomitej produkcji. Grafika jak pisałem wcześniej jest mocno komiskowa i inspirowana komiskami o przygodach Asteriksa. Pomimo upływu lat, Travian wciąż cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

 

Wasza ocena
[Głosów:0    Średnia:0/5]

 

Travian recenzja dnia 16 lutego 2013 rated 4.0 of 5

komentarze

Przeczytaj inne:
prime_world_1
Prime World recenzja

Nival znamy z kilku popularnych gier, takich jak darmowy King's Bounty Legions czy Heroes of the Might & Magic V....

Zamknij