Tribal Wars 2 recenzja

Tribal Wars 2 to kolejna część strategicznej gry online Free to Play, Plemiona. Gra jest dostępna po polsku i możemy grać w przeglądarce lub po pobraniu, na urządzeniu mobilnym!

tribal_wars_2_2

Graliście już w Grepolis? Może rozwijacie własne miasto w Forge of Empires? Za obiema tymi popularnymi strategiami, stoi studio Innogames, które wydało właśnie Tribal Wars 2 – następcę jednej z pierwszych popularnych strategii online, Plemiona. Podobnie, jak w wypadku pierwowzoru, przyjdzie nam rozbudowywać od postaw własne imperium. Zaczynamy od klasycznego już samouczka, który przeprowadza nas przez podstawy rozgrywki. Tribal Wars 2 jest w całości po polsku, więc nie pozostaje nic innego, jak z wielką przyjemnością kompletować pierwsze zadania. Mechanika rozgrywki? Tutaj nie powinno być zbyt wielkiego zaskoczenia, bo gra opiera się na sprawdzonych rozwiązaniach, jakie podziwialiśmy przy okazji innych darmowych strategii. Kluczową rolę pełnią 3 surowce, które wydobywamy i inwestujmy w nasze włości – glina, drewno oraz żelazo. Początkowo, jedynym źródłem surowców są budynki we wiosce, ale potem, uzyskujemy je także z podbojów/walk z innymi graczami. Rzut oka na mapę, by zapoznać się z najbliższymi celami – barbarzyńcy (NPC), oraz inni gracze i ich wioski. Nie rzucałbym się jednak do walki z sąsiadami na początku gry – może się to źle dla nas skończyć.

tribal_wars_2_1

By zacząć wojować, warto skupić się najpierw na stworzeniu fundamentów gospodarczych do przyszłej ekspansji. Na początku, mamy 7 dni na skupienie się na sobie, a potem mija okres ochronny, a więc staniemy się obiektem ataków innych graczy. Sugeruje szybki sojusz, nawet z jednym graczem. Co do mechaniki walki, raczej nie spodziewajcie się czegoś na kształt Heroes Online. Tribal Wars 2 przypomina pod tym względem większość spotykanych, przeglądarkowych gier strategicznych od OGame pod Settlers Online – wysyłamy wojska i oczekujemy na raport. Porażka lub sukces z którym wiążą się zyski w postaci surowców.

tribal_wars_2_3

Innogames postarało się, by gra zachęcała nie tylko graficznie, ale także dźwiękowo – jedno i drugie stoi na wysokim poziomie. Wspominałem, że gra świetnie wypada na urządzeniach mobilnych? Tak, Tribal Wars 2 możemy pobrać na urządzenia mobilne i grać przy pomocy ekranu dotykowego! Bardzo cenię sobie, multiplatformowość gry, czyli dostępności zarówno przez komputer, jak i tablet lub smartfona. Szczególnie w wypadku strategii, wydaje się to idealnym rozwiązaniem. Tam, gdzie darmowe gry w modelu Free to Play, tam i sklep, w którym można kupić różne dodatki oraz bonusy. W strategiach, ich oddziaływanie na rozgrywkę, jest znaczące, co niestety nie wpływa korzystnie na odbiór gier. Tutaj decyduje czas i matematyka, a nie umiejętności gracza, który ma ograniczony wpływ na rozwój swojej wioski. Możemy przyśpieszać i odblokowywać zamknięte „drzwi”, ale nie wiem, czy chcecie się na to pisać – wybór należy do was.

Grafika
Dźwięk
Grywalność
Mikropłatności

ocena_4_recenzja_gnt

Zalety
Porządna grafika
Wpadająca w ucho muzyka
Solidna robota
Menu
„Multiplatformowość”

Wady
Błędy
Mało innowacyjna

 

Werdykt
Patrząc na całość, może nie odnalazłem w grze zbyt wiele nowych pomysłów, ale Tribal Wars 2 bardzo solidna strategia online, dająca graczom możliwość gry na kilku urządzeniach jednocześnie. Wygoda z korzystania, świetna grafika, przyjemna muzyka i ogólnie dość ciepłe wrażenia z rozgrywki, zasługują w moich oczach na najwyższą ocenę. Chciałbym jeszcze, żeby walka przypominała tą znaną z Heroes Online, ale być może na to jest za wcześnie? Pobierajcie za darmo na smartfony i tablety, lub cieszcie się grą w oknie przeglądarek!

 

Wasza ocena
[Głosów:0    Średnia:0/5]

 

Tribal Wars 2 recenzja dnia 7 sierpnia 2014 rated 5.0 of 5

komentarze

Przeczytaj inne:
bloodline_champions_3
Bloodline Champions recenzja

Dynamiczne pojedynki PvP i mnóstwo akcji, powinny zjednać sobie fanów zarówno gier zręcznościowych, jak i gier strategicznych. Zapraszam na Bloodline...

Zamknij