Wesoła Osada recenzja

Happy Tale, czyli Wesoła Osada to popularna gra strategiczno-społecznościowa, która stała się popularna w Polsce szczególnie za sprawą serwisu Nasza Klasa. Przenosimy się w starożytne czasy, kiedy Celtowie walczyli o swoją niezależność z brutalnym Imperium Rzymskim.

happy_tale_3

Wkraczamy do kolorowego świata, który wyraźnie przypomina ten znany z komiksów o przygodach Gala Asteriksa. Nie sądzę, by był to przypadek, ale tym lepiej dla samej gry. Wesoła Osada może przypominać strategię Travian, ale głównie ze względu na podobną tematykę, a nie grafikę czy mechanikę rozgrywki. Poza tym, Travian jest strategią online starszej generacji, z wieloma punktami wspólnymi do takich produkcji, jak na przykład, równie wiekowy Ogame. Biorąc pod uwagę mechanikę rozgrywki, Wesoła Osada jest mocno społecznościowa, a elementy strategii zostały zminimalizowane, podobnie jak w większości gier popularnych na Facebooku i Naszej Klasie. W strategii zastosowano wiele rozwiązań znanych z gier społecznościowych, jak zbieranie monet, pasek energii czy mocny akcent na zapraszanie znajomych i wymianę prezentami. Najbardziej irytującym elementem jest oczywiście pasek energii, który jest chyba jednym z najbardziej znienawidzonych rozwiązań w grach Free to Play.

happy_tale_1

Jak się komuś nie podoba, gra zmusza nas do płacenia albo wysłania prośby o pomoc do naszych przyjaciół – jeśli takowych mamy. Na szczęście, mikropłatności możemy dość sprawnie omijać za sprawą wspomnianych rozwiązań. W końcu lepiej poprosić znajomego o uzupełnienie energii niż płacić, prawda? Co prawda, nie wszystko da się w ten sposób załatwić, bo jest duży asortyment przedmiotów i dodatków dostępnych tylko za walutę premium, ale dostaniemy trochę tej waluty i możemy kupić kilka ciekawych rzeczy. W miarę postępu w grze i awansu na kolejne poziomy, nasza osada będzie się rozrastać o nowe terytoria, na których postawimy kolejne odblokowane budynki. Muszę przyznać, że Wesoła Osada jest naprawdę, bardzo rozbudowana. Znajdziemy olbrzymią ilość budynków, dodatków czy nawet roślin, bo gra ma także trochę z gier farmerskich, jak My Little Farmies.

happy_tale_2

Wesoła Osada jest chyba jedną z najbardziej kolorowych i barwnych gier strategicznych, jakie kiedykolwiek widziałem w przeglądarce. Jest niemal do bólu komiksowa i pełna humoru, co widać, przede wszystkim po postaciach bohaterów gry. Są świetnie narysowani i odwzorowani, bo możemy zobaczyć, jak poruszają się po naszej osadzie – kawał świetnej roboty! Podczas gry, towarzyszy nam wesoła i przyjemna dla ucha muzyka, która jest kolejną zaletą tej sympatycznej strategii. Podsumowując, gra powinna spodobać się przede wszystkim młodszym graczom, ale i mnie podeszła ta mieszanka uroku i wciągającej, choć powtarzalnej rozgrywki.

ocena_5_recenzja_gnt

Zalety
Świetna grafika
Humor
Ogólna jakość
Elementy społecznościowe

Wady
Przeklęty pasek energii…
Powtarzalna

 

Werdykt
Wesoła Osada to pełna uroku gra, chociaż elementy strategii są raczej na marginesie rozgrywki – gra jest mocno społecznościowa. Zapraszanie znajomych, wymiana prezentami, zbieranie surowców i powtarzalne rytuały napędzają ekonomię naszej osady, co sprawia, że gra jest idealnym przerywnikiem dnia. Niebawem zostanie wydana wersja mobilna Wesołej Osady, dlatego to kolejny powód, by w nią zagrać.


komentarze

Przeczytaj inne:
backyard_monsters_3
Backyard Monsters recenzja

Backyard Monsters to strategia online, będąca czymś pomiędzy tower defensem, a przeglądarkową strategią z rozbudowanymi opcjami społecznościowymi. Marzyłeś kiedyś o...

Zamknij