World of Battles: Morningstar recenzja

World of Battles: Morningstar to udane połączenie strategii czasu rzeczywistego i gry typu MOBA (Multiplayer Online Battle Arena). Przenosimy się do świata wiecznej wojny, nieco zbliżonego do klasycznego świata fantasy – Warhammera.

Wojna!
Wkraczamy do świata ciągłego konfliktu, gdzie trup ściele się gęsto, świata w który przemierza wojna w wzdłuż i wszerz – świat wiecznej wojny jest terminem najlepiej określającym uniwersum World of Battles: Morningstar. Gra niestety, nie ma specjalnej fabuły, ale przecież nie o to w niej chodzi. Ideą gry są bitwy jakie toczymy z innymi graczami i bardzo rozbudowane PvP. W odróżnieniu od przeglądarkowych gier strategicznych, tym razem mamy do czynienia z grą z własnym klientem, co wiąże się z bardziej złożoną rozgrywką, oraz przede wszystkim jakością.

Jednymi z pierwszych ruchów podczas gry jest stworzenie naszego generała, oraz budowa armii. Mamy do wyboru 8 różnych ras, z czego każdą można przyporządkować do 3 frakcji – są tutaj dobrzy, źli, oraz neutralni. Podział przebiega na 2 dobre, 3 neutralne oraz 3 złe. Najciekawsza rzeczą w World of Battles są wielkie, epickie wręcz bitwy, które możemy toczyć z innymi przeciwnikami online. Nasza armia może się składać aż z 16 oddziałów, a każdy z nich liczy aż do 30 jednostek! Rzadko można spotkać tego rodzaju darmowe gry strategiczne do pobrania – gra raczej budzi skojarzenia w ten sposób z Warhammer: Mark of Chaos, zarówno biorąc pod uwagę świat fantasy jak i szereg aspektów dotyczących gameplay’u.

Coś jak Warhammer…
Możemy wybrać jedną z kilku ciekawych frakcji, a czekają na nas – Amazonki, Barbarzyńcy, Mroczne Elfy, Krasnoludy, Elfy, Orkowie, Bestie oraz Nieumarli. Każda z tych bardzo oryginalnych i dopracowanych frakcji, posiada wysokiej jakości jednostki, uzbrojenie oraz mocne i słabe strony. Wybór jest dość trudny i osobiście długo zastanawiałem, na którą z frakcji mam ochotę. Każda wygląda i prezentuje się świetnie, dlatego przynajmniej 2-3 od razu rzucą się każdemu w oczy. Jest bardzo dużo jednostek, poczynając od piechoty rożnych typów, po kawalerię, łuczników i inne potężne jednostki przypisane do danej frakcji.

Jedną z niekwestionowanych zalet World of Battles: Morningstar są mikroplatności i to jak zostały one rozwiązane. Gra nie zmusza nas nachalnie do kupowania, oferując sensowną „drogę naokoło” – nie zawsze możemy spotkać takie podejście biorąc pod uwagę różne gry strategiczne za darmo. Podobnie jak inne gry w modelu freemium, tak i ta, oferuje 2 rodzaje walut – podstawową oraz walutę premium. Walutą premium są klejnoty, podczas gdy podstawową jest złoto.

ocena_4_recenzja_gnt
Zalety
Dynamiczne i wciągające bitwy
Świetne jednostki
Nieduży klient
Nie zmusza nas nachalnie do wydawania pieniędzy

Wady
Różne błędy skryptu
Niewielka ilość graczy

 

Werdykt
World of Battles: Morningstar to jedna z nielicznych i przy tym oryginalnych strategii do pobrania. Może nie jest idealna, skrypt zawiera różne błędy, ale jest znakomitą odmianą w stosunku do wszystkich strategii przeglądarkowych, których można mieć już trochę dość – podobnie zresztą jak stworzony przez EA BattleForge.

World of Battles: Morningstar jest dostępna do pobrania.

World of Battles wymagania sprzętowe

Rekomendowane wymagania
OS – Windows XP SP2/3, Windows Vista
Karta graficzna – NVIDIA GeForce 6600/ATI Radeon X700, 128 MB
CPU – Intel Pentium 4 3 – GHz/AMD Athlon 3000+
RAM – 1024 MB
Direct X – wersja 9.0


komentarze

Przeczytaj inne:
dota_2_1
Dota 2 recenzja

Wszystko zaczęło się od prostej mapki z Warcrafta III - teraz gatunek gier Dota to wielomilionowe rzesze graczy. Najnowsze dziecko...

Zamknij