World of Tanks recenzja

World of Tanks to jeden z największych hitów ostatnich lat i gra, w którą ostro gra aż 50 milionów graczy (ta liczba stale rośnie). Ta wojenna gra akcji, z elementami strategii to niepowtarzalna szansa, by powalczyć z graczami z całego świata, w ekscytujących bitwach z udziałem legendarnych typów czołgów – T 34, Tygrys, Pantera to tylko kilka przykładów – World of Tanks oferuje setki czołgów!

world_tanks_4

Czołgi i wojna!
Jako wielki fan tematyki II Wojny Światowej, marzyłem o podobnego typu grze, jeszcze lata temu- moje marzenia się spełniły! Najbardziej podstawowym powodem, dla którego warto sięgnąć po tą znakomitą produkcje jest niecodzienna możliwość sterowania unikatowych pojazdów pancernych z tego okresu. Czołgi, działa samobieżne oraz niszczyciele czołgów to podstawowe kategorie maszyn, które obejmują kilkaset wspaniałych pancernych bestii! Podstawowym uszeregowaniem maszyn jest jednak ich narodowość – możemy wybrać Rosjan, Amerykanów, Francuzów, Niemców oraz niedawno dodanych Anglików i Chińczyków. W ramach wyboru frakcji, dostajemy określone drzewko technologiczne w ramach, którego możemy wybierać wiele wspaniałych czołgów. Początkowo wygląda to nieco biednie, bo zaczynamy od najlżejszych, najwolniejszych i najsłabszych czołgów, ale stopniowo zdobywamy coraz mocniejsze i bardziej śmiercionośne maszyny. Czekają na nas m. in. Tygrys Królewski, Pantera, Działo samobieżne Ferdinand – Elephant, T 34, Sherman, Matylda, działa SU w wielu odmianach czy niemiecki pancerny super gigant – Mysz. To tylko znikoma część spośród setek maszyn o czym warto pamiętać. Istnieje w miarę sensowny balans między każdą z frakcji, dlatego każda z potężnych machin, posiada swój zbliżony odpowiednik w innych frakcjach.

world_tanks_1

Podczas naszych wojennych przygód, zdobywamy punkty doświadczenia oraz bardzo potężne kredyty (główna waluta gry). System jest prosty – im więcej zestrzeleń zanotujemy tym więcej otrzymujemy i jednego i drugiego. Dostajemy także bardzo pokaźny bonus, jeśli uda nam się przetrwać. Nie jest to rzecz łatwa, szczególnie, że często zdarza się, że nawet nie wiemy skąd pada strzał! Artyleria np. ma wielki zasięg, za to słaby pancerz, niszczyciele czołgów mają potężne działa, a czołgi są bardziej elastyczne i uśrednione w stosunku do reszty (przynajmniej tak wynika z moich obserwacji). Gra generalnie wymaga doświadczenia, ostrożności i zmysłu do gry, bo zginąć jest bardzo łatwo, a to uderza nas po kieszeni – dostajemy mniejszą nagrodę.

world_tanks_2

Zaczynamy World of Tanks dysponując słabiutką tankietką, wyjątkowo wrażliwą (chyba nawet na dotyk), jednak szybciutko, możemy zakupić sprzęt wyższej generacji i poczuć klimat prawdziwej wojennej jatki! Trzeba zaznaczyć, że grę bardzo łatwo opanować na dobrym poziomie, ale dość ciężko, jest się w niej wyspecjalizować; na pewno wpływa na to fakt, że ginąc podczas bitwy, nie respawnujemy się. O tym trzeba pamiętać. Oczywiście w takim wypadku proponuje Alt+Tab, chociaż początkowo, będziecie raczej śledzić jak idzie waszej drużynie, to potem i tak zaczniecie stosować ten skrót. Odblokowany (jeśli mamy odpowiednią ilość punktów doświadczenia), a następnie kupiony (kredyty muszą być!) przez nas czołg, możemy ulepszać wyposażając w lepsze działo, układ jezdny, oraz inne podzespoły. Możemy także nabyć lepszą załogę do czołgu, co znacząco podnosi możliwości bojowe naszej jednostki pancernej.

world_tanks_3

Od strony technicznej World of Tank prezentuje się nieźle i jest przede wszystkim bardzo dobrze zoptymalizowana. Czołgi oraz inny sprzęt, został odwzorowany z wielką dbałością o każdy szczegół, co ucieszy każdego fana tematyki II Wojny Światowej i broni pancernej w ogóle. Na pewno stale powiększający się klient i ilość miejsca na dysku, jaką pożera gra może studzić trochę zapał (pobieranie i aktualizacja trochę trwa), ale z każdy gigabajt oznacza lepszą zabawę, zgadza się?

Mikropłatności, czyli stały elementy wszystkich darmowych gier, dotyczą zarówno zakupu czołgów premium, jak i konta premium. Konto premium umożliwia otrzymanie stałego bonusu do pieniędzy i doświadczenia, co skraca czas farmowania jednego i drugiego. Na pewno te rozwiązania, są dużo lepsze niż w wypadku wielu darmowych gier strategicznych, gdzie mikropłatności o wiele bardziej wpływają na rozgrywkę. Problemy pojawiają się jednak w World of Tanks nieco później, bo na wyższym poziomach, kiedy posiadamy mocniejsze czołgi – koszt naprawy i zakupu uzupełnień pocisków, stale rośnie i skazuje nas na konto premium…

Grafika
Dźwięk
Grywalność
Mikropłatności

ocena_5_recenzja_gnt
Zalety
Uwaga Czołgi!
Grafika
Bogactwo detali
Piekielnie wciąga!

Wady
Nie podejdzie każdemu

 

Werdykt
World of Tanks to ścisła czołówka darmowych strzelanek i w ogóle gier Free to Play dostępnych online. Zabawa jest niesamowicie wciągająca, a sama gra mądrze i wspaniale rozwijana. Studio wargaming.net, nie spoczęło na laurach i inwestuje ciągle w rozwój swojego flagowego produktu. Jest poza tym, bardzo przemyślana biorąc pod uwagę model free to play – darmowi gracze mają szansę w walce z płacącymi, choć by mieć to samo, czeka nas trochę farmowania.  Jestem w 100% pewny, że gra zapewni wam mnóstwo wyjątkowych wieczorów – nie dziwi mnie w ogóle, że gra ma już blisko 60 milionów graczy, a liczba ta stale rośnie. Na horyzoncie powoli pojawia się konkurencja, bo twórcy War Thunder, niedługo także wprowadzą możliwość walki czołgami…

World of Tanks wymagania sprzętowe

Minimalne wymagania
OS – Windows 2000 / XP / Vista / 7 / Windows 8
Karta graficzna – nVIDIA seria GeForce 6800
CPU – Pentium 4 – 2.0 Ghz
RAM – 1GB RAM
HDD – 4GB wolnego miejsca na dysku

Rekomendowane wymagania
OS – Windows 2000/XP/Vista/7
Karta graficzna – nVIDIA seria GeForce 7600 GT/ATI Radeon seria X1600
CPU – Pentium 4 – 3.0 Ghz
RAM – 2GB RAM
HDD – 4GB wolnego miejsca na dysku

 

Wasza ocena
[Głosów:0    Średnia:0/5]

 

World of Tanks recenzja dnia 7 marca 2013 rated 5.0 of 5

komentarze

Przeczytaj inne:
command_and_conquer_tiberiam_alliances_3
Command and Conquer Tiberium Alliances recenzja

Command and Conquer Tiberium Alliances to produkcja dostępna w darmowa gra strategiczna – zarządzamy bazą, odpieramy ataki nieprzyjaciela i bierzemy...

Zamknij