Plemiona recenzja

Pamiętacie klasyczne już Plemiona? Tym razem chciałem napisać na jej temat, ale z perspektywy mobilnej aplikacji, jaka niedawno zadebiutowała na Google Play i iTunes.

Za produkcję odpowiada dobrze znane graczom studio Innogames, która ma na swoim im koncie już kilka udanych gier Free to Play, jak The WestForge of Empires czy mitologiczny Grepolis. W wypadku Plemion, wchodzimy w dobrze znany schemat związany z rozbudową swojego małego imperium. W grze, podobnie, jak w strategii Stronghold Kingdoms, zostajemy przeniesieni w czasy średniowiecza, w których zostajemy jednym z feudałów. Analogicznie do innych gier strategicznych online, rozpoczynamy od rozbudowy niezbędnych budynków, odpowiedzialnych za generowanie surowców. Przy użyciu pieniędzy i surowców, nasze miasto powiększa się, ale raczej niezbyt szybko. Wraz z kolejnymi budynkami, przybywa rzeczy do kontroli, wliczając w to kwestię rozbudowy armii i pojedynków, jakie toczymy z innymi graczami. Rzut oka na mapę, by zlokalizować położenie naszego miasta, najbliższych graczy i powiązań związanych z sojuszami. Nasza armia będzie składać się z żołnierzy żywcem wyjętych ze średniowiecza, więc możecie się spodziewać: mieczników, pikinierów, toporników, kawalerzystów czy machiny oblężnicze. Sprawna armia potrzebuje jednostki wszystkich typów, dlatego stopniowo odblokowujemy coraz lepsze i droższe. Plemiona są od dłuższego czasu spolszczone, dlatego tak obsługa, jak i kontakt z innymi ludźmi jest prosty, łatwy i przyjemny.

 

O ile zarządzanie włościami (rozbudowa, rekrutacja, kontrola) wydaje się łatwiejsza przy użyciu smartfonu lub tabletu, tak korespondencja z innymi graczami, jest zdecydowanie wygodniejsza przy użyciu komputera i klawiatury. Z resztą, korzystanie z aplikacji jest o tyle wygodne, że możemy włączyć grę w ciągu kilku sekund, bez potrzeby czekania na załadowanie komputera i systemu operacyjnego. Prosta rzecz, a gramy przez to częściej, przez co jesteśmy o wiele bardziej pewnymi członkami sojuszu i skuteczniej rozbudowujemy nasze imperium. Porównując moje doświadczenia w Settlers Online i Grepolis, która posiada wersje mobilną, miałem zdecydowanie więcej z gry, mając do dyspozycji aplikację w telefonie.

plemiona_3

Od strony audiowizualnej, gra prezentuje się raczej słabo w wersji przeglądarkowej – wygląda trochę, jak Imperia Online. Dużo fajniej prezentuje się natomiast na danym urządzeniu mobilnym. Menu jest wygodnie i mądrze zaprojektowane, a grafika zdecydowanie lepiej wypada na mniejszym ekranie. Z resztą, biorąc pod uwagę standardy gier na telefon, mieści się ona w grupie solidnych gier strategicznych. Ekran tabletu wydaje się najlepszy do zarządzania miastem, chociaż w telefonie też gra się bardzo dobrze. Chyba wszystkim darmowym grom strategicznych dobrze zrobi przesiadka na wersje mobilną. Czekam na swoje ulubione strategie, by poszły w tym kierunku – Settlers Online czy Ogame.

Ostatnią istotną rzeczą jest kilka słów na temat dostępnych w grze mikropłatności. Są one zbliżone do Grepolis i Forge of Empires, czyli innych produkcji studia Innogames. Wykupując konto premium, odblokujemy dostęp do wielu ułatwień, w tym do nieograniczonego kolejkowania konstrukcji budynków, dodatkowe menu czy też wygodne wyłączenie pojawiających się w grze reklam.

no responses for Plemiona recenzja

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *